Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çavuşoğlu Kolombiya Bakanı ile Mülteci Konusunu Görüştü

Diplomatik temaslarını sürdüren Mevlüt Çavuşoğlu, Kolombiya Dışişleri Bakanı Marta Lucia Ramirez ile ortak basın toplantısında konuştu. Öne çıkan açıklamalar altta;
Çavuşoğlu Kolombiya Bakanı ile Mülteci Konusunu Görüştü
HABER GİRİŞ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kolombiya Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Marta Lucia Ramirez ile görüştü. Ramirez, 1-3 Nisan 2022 tarihli ziyareti için Türkiye’ye geldi. Ziyaret sırasında ikili ilişkilerle bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulacağı bildirildi.

Çavuşoğlu, Eylül ayında da Marta Lucia Ramirez ile görüşmüş, ülkeyle ticaret ve yatırımı teşvik edecek anlaşmaları tamamlayacaklarını söylemişti. Aynı zamanda terör, örgütlü suç ve düzensiz göçle mücadelede iş birliğinin artırılacağını dile getirmişti.

Çavuşoğlu, Ramirez’le ortak basın toplantısında neler dedi? Öne çıkanlar aşağıda;

Kolombiya ile Ticaret Hacmi ve Mülteci Sorunu!

Marta Lucia Ramirez’le en son Eylül’de bir araya geldiklerini anımsatan Çavuşoğlu, önümüzdeki süreçte bir Latin Amerika turu gerçekleştirmeyi planladığını ve bu sırada Kolombiya’yı da ziyaret etmek istediğini söyledi.

Kolombiya’nın Türkiye için önemli bir ortak olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, ülkenin Brezilya’nın ardından bölgede en büyük ikinci ticaret olduğunu bildirdi. Geçen yıl Kolombiya ile ikili ticaret hacminin ikiye katlandığını, 1 milyar dolardan 2 milyar dolara çıktığını söyledi. Kolombiya lehine bir açık olsa da bunu telafi edebileceğimizi belirtti.

GCM Yatırım Banner

Ticaret hacmini 5 milyar dolara ulaştırma potansiyelimiz olduğunu belirterek gerekli çalışmaların yapılacağını aktardı. Kolombiya ve Türkiye’nin dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan iki ülke olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, şu anda Polonya’da da Ukraynalı mülteci sayısının arttığını söyledi.

Mültecilerle ilgili ne yapılabileceğini değerlendiren Çavuşoğlu; “özellikle külfet paylaşımıyla ilgili çalışmalar yapmamız gerekiyor” dedi.

Aynı zamanda Ramirez ile göçmenlerin, mültecilerin güvenli bir şekilde ülkelerine dönmesi konusunda uluslararası toplumla birlikte ne yapılacağına dair fikir alışverişinde bulunduklarını ekledi. Bu konuda bazı girişimlerde bulunacaklarını da söyledi.

Çavuşoğlu’nun açıklamasına göre terör ve uyuşturucu başta olmak üzere sınır aşan suçlarla mücadelede ortak hareket edilecek. Savunma sanayiyi önemli bir iş birliği için alan olarak gösteren Çavuşoğlu, Kolombiya’da şirketlerimizin temsilciliklerinin bulunduğu bilgisini verdi.

“Ukrayna’daki savaşın etkileri sadece bölgemizle sınırlı değil. Kolombiya ekonomisini de etkiliyor, dünyada enerji arz güvenliğini de etkiliyor” diyen Çavuşoğlu, savaşın sürmesi için çabaları sürdürdüklerini aktardı.

Mevkidaşı ile enerji konularını da ele aldıklarını, gıda güvenliğini, Covid sonrası dünyadaki gelişmeler, Afganistan’daki durum hakkında konuştuklarını

Çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşması müzakerelerine başlamak istediklerini ve taslağı Kolombiya’ya sunduklarını söyledi. Aynı zamanda daha önce imzalanan yatırımların teşviki ve korunması anlaşmasının da Türkiye tarafından onaylandığını bildirdi.

Çavuşoğlu’nun ardından Kolombiyalı mevkidaşı konuştu. Pandemiye verdikleri yanıttan doları Türkiye’ye teşekkür eden Ramirez, şu anda çok fazla belirsizlikler olduğunu dile getirdi.

Pandemi zorluklarının yanında iklim değişikliğinin üzerini çizen Ramirez, bunlar yetmezmiş gibi Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik absürd savaşının ortaya çıktığını söyledi.

Bu kanlı savaşın bitmesi gerektiğini belirterek Türkiye’yi savaştaki arabuluculuk çalışmaları için tebrik etti. Her iki ülkenin de göçmen aldığını, Türkiye’de yaklaşık 5 milyon mülteci olduğunu ve Ukrayna’daki krizin yeni bir göç yaratacağını aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın