Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çavuşoğlu ile Japon Mevkidaşının Görüşmesinde İş Birliği Vurgusu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Japon mevkidaşıyla görüştü. İki tarafın açıklamalarında ekonomik iş birliği vurgusu öne çıktı.
Çavuşoğlu ile Japon Mevkidaşının Görüşmesinde İş Birliği Vurgusu
Yorum

Japonya Dışişleri Bakanı Hayashi Yoshimasa ile Antalya’da bir araya gelen Çavuşoğlu, gçrüşme sonrası ortak basın toplantısında iş birliğini güçlendirme mesajı verdi.

“Yeniden Asya girişimimizde önemli yeri olan Japonya’yla stratejik ortaklığımızı ilerleteceğiz. Ekonomi, sosyal güvenlik, enerji, afetlerle mücadele başta olmak üzere her alanda iş birliğimizi artıracağız.” dedi.

Ayrıca Türkiye ve Japonya arasında 2013 yılında stratejik ortaklık tesis edildiğini belirterek bunun gücünü tarihten aldığını ve özel dostluk bağlarına dayandığını aktardı.

“2024 yılında diplomatik ilişkilerimizin 100’üncü yıldönümünü kutlayacağız” diyen Çavuşoğlu, bu vesileyle yapılacak ortak faaliyetlerin planlanmasına şimdiden başlanacağını dile getirdi.

Özellikle ekonomik ortaklık anlaşmasının bir an önce imzalanmasının ticareti arttırma çabalarına katkı sağlayacağına inandıklarını söyledi.

Benzer şekilde sosyal güvenlik anlaşmasını da en kısa sürede imzalamak istediklerini ekledi.
Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin en kısa zamanda eğitime başlamasını arzu ettiklerini belirtti.

Japon Bakan Hayashi de İş Birliğini Vurguladı

Japonya’nın ulusal gazetesi Mainichi, ikili görüşmeyle ilgili haberinde Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi ve Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini uluslararası hukukun ciddi bir ihlali olarak kınadıklarını yazdı.

Hayashi, Rusya ile Ukrayna arasında yakın ilişkiler kurarak arabuluculuk yapmak için yürüttüğü diplomatik çabalardan dolayı Türkiye’ye derin şükran ve saygılarını ifade etti.

Öte yandan Hayashi ile Tokyo’dan ayrılmadan önce yaptığı bir röportajda Türkiye ziyaretinde enerji kaynaklarının istikrarı ve Ukrayna’daki durum dahil çok çeşitli konuları tartışacağını söyledi.

“Türkiye jeopolitik olarak önemli bir konumda bulunuyor ve Japonya’nın stratejik ortağıdır” diyen Hayashi, bu ziyarette ekonomi, eğitim, uzay ve iklim değişikliği dahil olmak üzere çok çeşitli alanlarda iş birliğini teyit etmeye çalışacağını belirtti.

“Özellikle Ukrayna’daki durumla ilgili olarak Türkiye, hem Ukrayna hem de Rusya ile yakın ilişkilerine dayalı olarak aktif diplomatik çabalar yürütmektedir. Bu nedenle Türk tarafıyla derinlemesine bir görüş alışverişinde bulunmayı ve yakın iş birliğimizi teyit etmeyi düşünüyorum” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu