Yatırım yapmaya başla!

Çavuşoğlu’ndan ABD Yaptırımlarına Yönelik Net Açıklama!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu son günlerdeki ABD’nin yaptırımlarına yönelik çok net açıklamalarda bulundu. İşte detaylar…
Çavuşoğlu’ndan ABD Yaptırımlarına Yönelik Net Açıklama!

Son günlerde ABD ile Türkiye arasında yaşanan ekonomik gerilimler sonrası dolar kurundaki sert yükselişler, hükümet yetkililerinden sert açıklamalar gelmesine neden oldu. Son olarak piyasaların açılması ile dolar kurunun sert bir şekilde yükselmesi sonrası Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin yaptırım ve baskı ile bir şey elde edemeyeceğini belirtti.

Çavuşoğlu Türkiye’nin yatırım yapmak için en uygun ülke olduğuna dikkat çekerek, “Her türlü algı operasyonuna, kampanyaya rağmen Türkiye dünyada yatırım yapmaya en uygun ülkelerdendir.” diyerek yaşanan son ekonomik olaylara rağmen, ABD yaptırımlarına yönelik tepkisini net olarak dile getirdi.

ABD’ye Dışişlerinden Tepki

ABD’ye Dışişlerinden Tepki

Bakan Çavuşoğlu X. Büyükelçiler Konferansı’nın açılışı kapsamında yaptığı konuşma ile ABD’nin son günlerde takındığı tavra dair tepkisini dile getirdi. Çavuşoğlu açıklamasına ABD’nin insani yaptırım alanında Türkiye’nin çok gerisinde olduğunu belirterek “ABD’nin yaptığı insani yaptırım, 6.3 milyar dolarken, Türkiye’nin yaptığı insani yaptırım 8.3 milyar dolar. Dünyada en fazla koruma sağlıyoruz. Güçlünün değil, mazlumun hakkını savunuyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Çavuşoğlu ayrıca ABD’nin FETÖ konusunda somut bir adım atmadığını belirterek dayatmaları kabul etmelerinin mümkün olmadığını ifade etti. Bakan Çavuşoğlu, ABD’nin bu tavrı sadece Türkiye’ye yönelik değil tüm dünyaya aynı şekilde davrandığını da sözlerine ekledi.

‘Dayatmalarla Bir Yere Varamayız’

‘Dayatmalarla Bir Yere Varamayız’

Bakan Çavuşoğlu ilişkileri düzeltmek için üstlerine düşeni yaptıklarını belirtti ve ABD’nin yaptırım ve yatırımlarla bir şey elde edemeyeceğini, bu durumu anlaması gerektiğini ifade etti. Dışişleri Bakanı, ABD’nin genel dostluk ilişkilerine ve NATO ilişkilerine sadık kalmaları gerektiğine de değindi.

Orta Doğu’da yaşanan olaylara da değinen Çavuşoğlu,”Çevremizde yangın var. Ortadoğu bugün üzüntü verici bir durumdadır. Özellikle Suriye ve Irak… Türkiye, 8. yılına giren savaşta 3.5 milyon Suriye halkına ev sahipliği yapıyor. Biz desteğimizi onlardan asla esirgemedik.” diyerek görüşlerini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum