Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çavuşoğlu: ABD’nin Denge Terazisi Bozuldu!

Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan'ı işaret ederek “Eğreti ata binen çabuk iner ya da çabuk düşer." dedi. Açıklamanın detayları haberde;
Çavuşoğlu: ABD’nin Denge Terazisi Bozuldu!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün katıldığı bir canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu açıklamalarında, şu anda Türkiye’nin küresel bir aktör olmasından Yunanistan’ın rahatsız olduğunu söyledi.

Doğu Ege adalarının gayriaskeri statüsünü Yunanistan’ın ihlal ettiğine işaret eden Çavuşoğlu, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler’e (BM) gönderdiği mektuplardan sonra paniklediğini kaydetti.

Çavuşoğlu, “Yunanistan’a diyorum ki; “Gel, kendine güveniyorsan milleti de kandırma, yalan söyleme. Bu silahsızlandırılmış adaların statüsüyle ilgili Uluslararası Adalet Divanının yargı yetkisine koyduğun rezervi kaldır.” dedi.

“’Kalimera’ Yani Günaydın Uyan O Hayalden”

Avrupa Birliği (AB) içinde birlik ve beraberliğin olduğunu vurgulayarak, Yunanistan’ın kışkırtıcı eylemlere giriştiğini ve Türkiye’ye yönelik yaptırımları hayata geçirme peşinde olduğunu aktardı.

“Eğreti ata binen çabuk iner ya da çabuk düşer.” söylediklerini belirten Çavuşoğlu, “Öyle ‘Benim arkamda ABD var, benim arkamda AB var, ben istediğimi yaparım.’ dersen, ona biz ‘Kalimera.’ deriz. Yani ‘Günaydın.’ deriz. Uyan o hayalden.” diyerek ekledi.

GCM Yatırım Banner

“Mustafa Kemal Atatürk Denize Döktü Kardeşim Seni Onu Hazmedememişsin.”

Yunanistan’a çabalarının faydası olmayacağını ve kimseni arkasında durmayacağını ileterek çağrıda bulundu. Güçlü bir Türkiye’nin olduğuna işaret etti ve şöyle konuştu:

“Bu nefret, hazımsızlık, kin… Türkiye’nin Anadolu topraklarını işgal etmeye kalktın, edemedin. Denize döktük. Mustafa Kemal Atatürk ve tüm Türk milleti o zaman birleşti, denize döktü kardeşim seni. Sen onu hazmedememişsin, her platformda halen Türkiye düşmanlığı yapıyorsun. Türkiye ile iyi geçin, uluslararası hukuka uy.”

ABD Belli Lobileri Mutlu Etme Peşinde

Yunanistan’ın hava sahasındaki ihlalleri ile uluslararası hukuka aykırı şekilde davrandığının altını çizdi. Türkiye’nin ise sadece misillemeye karşılık verdiğini belirtti. Sahada, denizde ve karada atılan her türlü adımına fazlasıyla karşılık verildiğini açıkladı.

ABD’nin daha öncesinde yaşanan olaylarda dengeli davrandığını anımsatan Çavuşoğlu, şu anda Yunanistan’a verdiği desteği işaret ederek şöyle konuştu:

“ABD’nin terazisi bozuldu. Denge terazisi bozuldu. ‘Belli lobileri mutlu edeceğiz’ diye ABD’nin terazisini bozması son derece yanlıştır.”

Türkiye’nin Karşısına Dünya Dikilse Ülke Çıkarları Korunacak

Yunanistan’daki ABD Büyükelçisi’ne seslenen Çavuşoğlu, yapılanların ne ABD’ye ne de Yunanistan’a faydası olmayacağını vurguladı. Türkiye’nin karşısına dünya dikilse bile çıkarların koruyacağına dikkat çekti. Kıbrıs Türklerinin de haklarının korunacağı açıklamasında yer aldı.

Türkiye’nin ABD’nin kararı karşısında gerekeni yapacağını paylaşan Çavuşoğlu, “ABD, burada ciddi bir şekilde hata içinde. Denge politikasına dönmesi lazım. Müttefikler arasında da ABD’nin taraf tutmaması lazım.” dedi.

“NATO’da Sözde Değil Özde Müttefik İstiyoruz”

Bakan Çavuşoğlu Finlandiya ve İsveç’in Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’ne (NATO) üyelik sürecine ilişkin de açıklamalarda bulundu. İki ülkeyle de Türkiye’nin ilişkilerinin iyi olduğunu, itirazın sadece ülkelerin NATO üyeliğine olduğunun bilgisini verdi. İkili ilişkilerin ise kesilmediğini iletti.

Bahsi edilen süreçte temasların devam ettiğini ancak iki ülke tarafından terörle ilgili Türkiye’nin beklentilerine yönelik bir adım atılmadığını vurguladı ve şöyle söyledi:

“Biz, sözde değil özde müttefik istiyoruz. Teröre destek veren ülkeler özde müttefik olamaz. Zaten NATO içinde yeterince sözde müttefikimiz var. O yüzden yeni sözde müttefik istemiyoruz. Özde müttefik istiyoruz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın