Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Cathay Pacific, Olağandışı Konumu Nedeniyle Çin Baskılarına Karşı Savunmasız!

Cathay’in sıra dışı konumu firmayı Pekin baskılarına karşı savunmasız bırakıyor...
Cathay Pacific, Olağandışı Konumu Nedeniyle Çin Baskılarına Karşı Savunmasız!

Cathay Pacific CEO’su Rupert Hogg, şirketin hava yolu için zorlu haftalar olarak adlandırdığı durum ortasında bugün resmen istifa etti. Şirket son zamanlarda gündeme damgasını vuran Hong Kong protestolarından nasibini almış, hava yolu personelinin de Pekin’i sinirlendiren demokrasi yanlısı gösterilere katıldığı bildirilmişti.

Hogg’un ani istifası ise Çin Sivil Havacılık İdaresi’nin şirkete büyük havacılık güvenliği risk uyarısı yapmasından günler sonra gelmişti.

Sonuçta Çin’in özel yönetim bölgesi olan Hong Kong, daha sonra askıya alınan suçlunun anakaraya iade tasarısı nedeniyle başlayan protestolarla 11 haftadan fazla zamandır sarsılıyordu.

Hong Kong 11 Hafta Protesto Süregelen protestolardan etkilenen Cathay Pacific de Cuma günü yayınlanan bir bildiride tek ülke, iki sistem ilkesi altında Hong Kong’a tamamen bağlı kalacağını söyledi. Hava yolunun en büyük hissedarlarından iki tanesi ise yüzde 45’lik hisseye sahip Hong Kong ve Londra merkezli holding Swire Group ile şirketin yüzde 22.65’ine sahip Çin devletine ait hava yolu şirketi Air China idi.

Economist Intelligence Unit Asya bölge direktörü olan Duncan Innes-Ker, Hogg’un ani istifasının kendi başına özel bir durum olduğunu dile getirdi.

Cathay CEO Ani İstifa Duncan Innes-Ker; “Cathay, büyük bir Çinli işletmenin hisse sahipliği üzerinde önemli bir paya sahip olması nedeniyle olağandışı bir konumda bulunuyor. Hisse senedi partneri olarak bir kamu iktisadi kuruluşuna sahip olan şirketler, Çin yetkililerinin baskısına karşı özellikle savunmasız olabilirler. Cathay’ın Çin rotaları, firmanın iş modeli ve gelecekteki büyümesi için ayrıca çok önemli dolayısıyla bu, onu iki kat duyarlı hale getiriyor” dedi.

Anakara Çin ile iş yapan Hong Kong’daki çoğu firmanın, her zaman yönlendirilmesi gereken bir miktar politik risk olduğunu bildiğini vurguladı.

Çin İş Yapan Firmalar Risk Farkında Innes-Ker, şirketlerin çalışanlarının aktivizminin anakara Çin’de siyasi bir riske dönüştüğünü görebileceklerinin de üzerini çizdi. Zaten bir hafta kadar önce hava yolu; yasadışı protestolara, şiddet içeren eylemlere veya aşırı radikal davranışlara destek veren veya katılan çalışanlarının anakara Çin’e yapılan uçuşlardan yasaklanacağını açıklamıştı. İlaveten Cathay, protestolara katılan iki pilotu işten çıkarmıştı.

Avustralyalı düşünce kuruluşu Lowy Enstitüsü’nden Ben Bland da Cathay Pacific’teki son olayların, Pekin’in ekonomik gücünü üst düzey personel değişiklikleri için kullanabileceğini gösterdiğini öne sürdü. Anakara makamlarının yarattığı potansiyel dış baskının Hong Kong’daki uluslararası şirketler için derin bir endişe kaynağı olacağını belirten Bland, halihazırda bunun yaşanıyor olabileceğine de işaret etti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum