Yatırım yapmaya başla!

Cathay Pacific Başkanı John Slosar da İstifa Etti

Ağustos ortasında CEO’su Rupert Hogg’un istifa ettiği hava yolu şirketi, bu kez de başkanının istifasıyla gündeme geldi. İşte detaylar;
Cathay Pacific Başkanı John Slosar da İstifa Etti

Hong Kong merkezli ulusal hava yolu şirketi Cathay Pacific, bugün alınan haberlere göre arka arkaya iki üst düzey yöneticisini kaybetti.

Şirketten yapılan açıklamada, Yönetim Kurulu Başkanı John Slosar’ın istifa ettiği ve yerine Patrick Healy’nin geçeceği bildirildi. İstifa ve atanmanın, hava yolu şirketinin 6 Kasım’daki yıllık kurul toplantısında yürürlüğe gireceği bilgisi de verildi.

CEO’nun ayrılışını takip eden Slosar’ın istifası, Çinli havacılık düzenleyicisinin Hong Kong’daki hükümet karşıtı protestoları takiben hava yolu şirketi ve personeli hakkındaki incelemeleri artırmasının ardından geldi.

Cathay Pacific Başkanı John Slosar İstifa EttiDiğer taraftan 63 yaşındaki Slosar’ın yerine geçecek Patrick Healy’nin Cathay Pacific’in çatı şirketi Swire Group’a 1988 yılında katıldığı aktarıldı. İlgili haberlerde Swire Group’un Pekin’le daha fazla zıt düşmemek için firmayı en üsten temizlemediği yazıldı. Nitekim hava yolu şirketi, Hong Kong’da tehlikeyle karşılaşacak şirketlerin bir sembolü haline gelmiş, anakara yetkilileri şirketin çalışanlarının Çin karşıtı gösterilere katılmaları nedeniyle bir dizi talepte bulunmuştu.

Çin Sivil Havacılık İdaresi’nin geçen ay Cathay Pacific’e getirdiği taleplerin ardından Grup Başkanı Merlin Swire, Çinli yetkililerle bir araya gelmek için Pekin’e uçmuştu.

Cathay Pacific Başkanı John Slosar İstifa Ardından Rupert Hogg, hava yolunun sorunlarının sorumluluğunu almak için şirketin CEO’su olarak aniden istifa etmişti. En az yedi çalışan daha kargaşa arasında şirketten ayrılmıştı. Neticede Hava yolunun en büyük hissedarlarından iki tanesi yüzde 45’lik hisseye sahip Hong Kong ve Londra merkezli holding Swire Group ile şirketin yüzde 22.65’ine sahip Çin devletine ait hava yolu şirketi Air China idi.

Dolayısıyla uzmanlar, Hogg’un istifası üzerine Cathay’ın büyük bir Çinli işletmenin hisselerde önemli bir paya sahip olması nedeniyle olağandışı bir konumda bulunduğunu savunmuşlardı. Kaldı ki CEO’sunun ardından başkanından gelen istifa da firma üzerindeki Çin baskısını doğruladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum