Yatırım yapmaya başla!

Caterpillar 3. Çeyrekte Beklentileri Karşılayamadı, Tahminini Düşürdü

Caterpillar’ın hisseleri, şirketin hayal kırıklığı yaratan üçüncü çeyrek sonuçlarını açıklamasından ve tüm yıl görünümünü düşürmesi üzerine çöktü. İşte detaylar;
Caterpillar 3. Çeyrekte Beklentileri Karşılayamadı, Tahminini Düşürdü

ABD’li inşaat ve madencilik ekipmanları üreticisi Caterpillar’ın hisseleri, şirketin hayal kırıklığı yaratan üçüncü çeyrek sonuçlarının ve tüm yıl görünümünü düşürmesinin ardından açılış öncesi yapılan işlemlerde geriledi.

Şirket kasveti sonuçları için satıcıların envanterde azaltma yapmasını suçlarken, yöneticiler basın açıklamasında bu zayıflığın “küresel ekonomik belirsizlik” nedeniyle devam edebileceğini söyledi.

Ağır makine üreticisi üçüncü çeyrekte hisse başına 2.66 dolar kazanırken Refinitiv’e göre hisse başına kazanç tahmini 2.88 dolardı.

Caterpillar 3. Çeyrek SonuçlarıGelir 12.758 milyar dolara ulaştı, Wall Street ise 13.572 milyar dolarlık bir gelir bekliyordu. Şirket ayrıca hisse başına tam yıl kazanç tahminini 12.06 dolar ve 13.06 dolar aralığından 10.59 dolar ve 11.09 dolar aralığına düşürdü. Analistlerse hisse başına 11.70 dolarlık bir görünüm bekliyorlardı. Şirket şimdi dördüncü çeyrek talebinin düz kalmasını beklediğini de ekledi.

Illinois merkezli şirket bayilerin üçüncü çeyrekte stoklarını 400 milyon dolara düşürdüğünü belirtti ki geçen yılın aynı döneminde stoklar 800 milyon dolardı.

Caterpillar 3. Çeyrek SonuçCaterpillar’in hisseleri Çarşamba günü açılış öncesi yapılan işlemlerinde %6.5’e kadar düşse de sonrasında yatay işlem görmeye başladı. Caterpillar Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jim Umpleby; “Bayilerimiz stoklarını azalttığı için satış hacmimiz azaldı ve son kullanıcı talebi olumlu olsa da beklentilerimizin altında kaldı” dedi.

Caterpillar’ın Asya-Pasifik’teki satışları, özellikle Çin’deki düşük talep nedeniyle üçüncü çeyrekte düştü. Melius Research kurucu ortağı Rob Wertheimer, Caterpillar’ın sonuçlarının ardından ticaret savaşının insanları stok yapmaya yönlendirdiğini belirtti.

CEO Jim Umpleby ise Caterpillar’ın bu satıcı envanteri azaltmalarıyla birlikte gelişmiş sipariş sürelerinin, onların 2020’de küresel ekonomideki olumlu veya olumsuz gelişmelere hızlı bir şekilde cevap vermelerini sağlayacağını aktardı. İlaveten uzun vadeli karlı büyümeyi teşvik etmek için tekliflerini genişlettiklerini ve dijital yetenekler dahil hizmetlere yatırım yaptıklarını ekledi. Gelişmiş finansal performans için Yatırımcı Günü hedeflerine ulaşmaya çabaladıklarını bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum