Yatırım yapmaya başla!

Maaş Adaletsizliği Nedeniyle İstifa Eden Kadın Çalışanın İddiaları İncelenecek!

BBC’de çalışan ve adaletsizlik yüzünden istifa eden kadın editörün iddiaları bağımsız bir komisyon tarafından incelenecek. İşte tüm dünyada tartışılan maaş eşitsizliği ve haberin detayları;
Maaş Adaletsizliği Nedeniyle İstifa Eden Kadın Çalışanın İddiaları İncelenecek!

21. yüzyılda olmamıza ve yaşanan bütün gelişmelere rağmen iş dünyasındaki kadın – erkek eşitsizliği devam ediyor. Yapılan araştırmalar ve ortaya atılan iddialar, bu durumun en açık kanıtları arasında!

Örneğin Dünya Ekonomik Forumu’nun 2016’da yayınladığı bir rapor; kadınların erkeklere göre yılda 39 gün fazla çalıştığını göstermişti. Kaldı ki Türkiye de eşitsizlik konusundaki ilk ülkeler arasında yer alıyor. Hal böyleyken, bir BBC çalışanın şirketteki maaş eşitsizliği nedeniyle istifa ettiği olayı sizlerle de paylaşmak istedik.

BBC’nin Çin editörü Carrie Gracie, maaş eşitsizliğini öne sürerek görevinden istifa etti.

BBC’nin Çin Editörü Carrie Gracie30 yıldır BBC’de çalışan Carrie Gracie yazdığı istifa mektubunda; şirkette gizli ve yasadışı bir maaş kültürü olduğunu öne sürerek büyük yankı uyandırdı. Ayrıca kurumun en yüksek maaşlı çalışanlarının açıklanmasıyla da BBC’nin bir güven krizi yaşadığını iddia etti.

Bilmeyenler için BBC’nin geçtiğimiz aylarda en yüksek maaşlı çalışanlarını açıkladığını belirtelim.

Carrie Gracie Maaş Adaletsizliğine Karşı Çıkıyorİngiliz hükümetinin talebi üzerine en yüksek maaşlı çalışanlarını açıklamak durumunda kalan BBC, listesinde yer alanların 3’te 2’sinin erkek olmasıyla çok konuşulmuştu. Tam a bu noktada; Gracie’nin listede bulunmadığı bilgisini de verelim.

Neticede; 30 yıldır kurumda çalışan Gracie editör pozisyonundan ayrılmakla birlikte BBC bünyesinde çalışamaya devam edeceğini duyurdu.

BBC Çalışanları Arasında Maaş Eşitsizliği Mektubunda “kurumun eşitlik yasasını deldiğini ve adil, şeffaf bir maaş yapısına karşı direndiğini bilmeniz gerektiğini düşünüyorum” diyen BBC çalışanı, aynı pozisyonda olan iki erkeğin aynı pozisyondaki iki kadına göre daha fazla maaş aldığını öğrendiğinde yaşadığı dehşetten de bahsetti.

Ayrıca şikayetinden sonra kendisine BBC’den çok yüksek bir maaş artışı teklif edildiğini ama bunun da eşitlik sınırlarına yaklaşmadığını dile getirdi.

Carrie Gracie'nin Maaş Eşitsizliği İddiaları İncelenecek“Gayet iyi para kazanıyorum” diyen kadın, BBC’den istediği tek şeyin kadın – erkek arasında eşitliğin sağlanması olduğunu söyledi. Öte yandan; Carrie Gracie’nin mektubundan sonra BBC’den “kurumda maaş adaletinin hayati olduğu” şeklinde bir açıklama yapıldı.

Ve bu gelişmeler İngiltere’de eşitlik konularını inceleyen bağımsız bir komisyonu harekete geçirdi. BBC’nin haberine göre komisyon “maaş adaletsizliği” ile ilgili olarak kurumdan bilgi talep edecek. Zira komisyonun da belirttiği gibi kadınların eşit işlerde erkeklerle aynı maaşı kazanma hakkının olması gayet olağandır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum