Yatırım yapmaya başla!

Carlyle Group Mubadala’dan İspanyol Petrol Şirketi Cepsa’nın Önemli Azınlık Hissesini Alıyor

ABD’li küresel varlık yönetimi şirketi Carlyle Group, Mubadala’dan İspanyol petrol şirketinin yüzde 40’a varan hissesini satın alıyor. Detaylar haberimizde;
Carlyle Group Mubadala’dan İspanyol Petrol Şirketi Cepsa’nın Önemli Azınlık Hissesini Alıyor

Özel sermaye konusunda uzmanlaşan ABD’li küresel varlık yönetimi şirketi Carlyle Group, Abu Dabi’nin hükümet fonu Mubadala’dan Avrupa’nun en büyük özel mülkiyetli petrol ve gaz şirketi Cepsa’nın önemli azınlık hissesini satın alıyor. 213 milyar dolarlık varlığıyla dünyanın en büyük varlık yöneticilerinden biri olan Carlyle Group’un Cepsa’dan (Compañía Española de Petróleos, S.A.U) yüzde 30 ila yüzde 40 arasında hisse satın almayı planladığı ve bunun da şirketi 12 milyar dolar değerlemeye ulaştıracağı aktarıldı.

Bu da satın alınacak hisselerin 4.8 milyar dolar kadar çok değerde olabileceğini gösterdi. Mubadala’nın çoğunluk hissedarı olarak kalacağı ve yasal düzenleyicilerin onayına tabi olacak işlemin 2019 sonunda tamamlanmasının beklendiği bildirildi.

Planlanan satın alma işlemi, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkentinin gelir kaynaklarını çeşitlendirme ve devlet fonuna özel sermaye ile daha çok ticari yönetim çabalarındaki son adımı oldu.

Carlyle Group İspanyol Petrol Şirketi Cepsa’nın Satın Alması Mubadala'nın Gelir çeşitlendirme Çabası Ayrıca haber, Mubadala’nın Cepsa’daki yüzde 25’lik hissesinin geçen yıl iptal edilen halka arz işlemini takip etti. Öte yandan bu gelişmeyle birlikte Abu Dabi’nin son aylarda hisselerinin özel yatırımcılara satışlarını hızlandırdığı görüldü. Şubat ayında Wall Stree’in yatırım devleri BlackRock ile KKR, Abu Dabi’nin petrol boru hatlarına 4 milyar dolar yatırım yapmayı kabul etmişti.

Mubadala’nın petrol ve petrokimya CEO’su Musabbeh Al Kaabi de konuyla ilgili açıklamasında Carlyle ortaklığından dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Mubadala CEO'su Carlyle Ortaklığından Memnun  “Bu Cepsa’nın 90 yıllık tarihinde önemli bir kilometre taşıdır. Mubadala, dünya çapında tam entegre bir enerji şirketi kurmak için Cepsa’nın yönetim ekibiyle yıllar boyunca yakın olarak çalıştı.” diyen Al Kaabi, önemli bir sicile ve enerji sektörü yeteneklerine sahip Carlyle ile ortak çalışmayı dört gözle beklediklerini aktardı.

Carlyle International Energy Partners lideri Marcel van Poecke ise şöyle konuştu: “Cepsa’ya yatırım yapma taahhüdümüzle Mubadala ve Cepsa’nun yönetim ekibiyle ortaklık kurmaktan mutluluk duyuyoruz ki bu ortaklık, küresel enerji sektöründe güçlü potansiyel ve gelecek fırsatları sunuyor.” Haberde Cepsa’nın 20’den fazla ülkede ve tüm petrol değer zincirinde faaliyet gösterdiği bilgisi de verildi.

İlaveten varlıkları arasında Abu Dabi açıklarında bulunan önemli petrol rezervlerinin olduğu söylendi. Dünyadaki petrol rezervlerinin yüzde 6’sına ev sahipliği yapan Abu Dabi’nin de Mubadala’nın 225 milyar dolarlık portföyünü beş kıtada enerji, bilişim-iletişim teknolojileri, gayrimenkul, ilaç, tarım, madencilik, sağlık hizmetleri gibi çeşitli sektörlere yatırım yapmak için güçlendirdiği ifade edildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum