Yatırım yapmaya başla!

Carlos Ghosn Yönetim Kurulunca “Çirkin Bir Canavar” Olarak Anıldı!

Eski yönetici Carlos Ghosn gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Kefalet serbestisinin ardından yeniden tutuklanan Ghosn gelişmesine dair ayrıntılara bakış.
Carlos Ghosn Yönetim Kurulunca “Çirkin Bir Canavar” Olarak Anıldı!

Nissan Motor Co.’dan (NSANY -%0.68, 16,78 $/p) bazı hissedarlar, otomobil yapımcısının uzun süredir lideri Carlos Ghosn ile son bağlarını kopardığı, yoğun bir toplantıda İcra Kurulu Başkanı gelişmeleri yakından takip edildi.

Toplantı, hissedarların Ghosn’un 19 Kasım’daki sürpriz tutuklanma sürecinden bu yana endişelerini yönetimle paylaşmaları için ilk fırsattı. Pek çok kişi, Nissan’ın üst düzey yöneticilerinin, Bay Ghosn’un savcılara ücret konusunda bir yanlışlık olduğunu iddia etmesinden habersiz olduğunu iddia etti. (Ghosn’un sekiz yıl boyunca tazminatını doğruca bildirmemesi gündemi.)

Bay Saikawa, hissedarların pozisyonunda kalmalarını istedi ve Bay Ghosn aleyhindeki iddiaları ile zaten sarsılmış bir şirketin aksatılmasını önlemeyi umduğunu söyledi.  Saikawa “Hiçbir zaman sorumluluğumuz olmadığını söylemedim. 20 yıldan fazla süredir devam eden sorun ve bunu bir gecede düzeltemeyiz.” dedi.

Yönetim Kurulu Oylaması

Nissan Yönetim Kurulu Oylama YaptıHissedarlar, Bay Ghosn’u Nissan yönetim kurulundan çıkarmak için oy verdi ve yöneticinin yaklaşık yirmi yıldır şirketle olan son bağlantısına son verdi. Yerine Renault SA (RNO -%0.82) Jean-Dominique Senard’ı seçildi. 

Nissan’ın %43.4’üne sahip olan Fransız otomobil üreticisinin, Nissan’la olan ortaklık anlaşması uyarınca zorunlu olan yönetim kurulu üyelerini tamamladığını garanti ediyor. Bay Senard, yeni oluşturulan bir pozisyon olan Nissan’ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olacak.

Carlos Ghosn masum olduğunu ve tazminat soruları üzerine de, emekli olduktan sonra daha fazla ödeme almanın yollarını tartıştığını, ancak hiçbir şeye karar verilmediğini ve bu yüzden rapor etmesine gerek olmadığını söylüyor.

Oylama, 20’den fazla hissedarın konuştuğu üç saatlik bir toplantı sonrasında geldi ve çoğu zaman Saikawa ve Ghosn’u eleştirdi. Bay Saikawa’nın diskalifiye edilmesi gerektiğini söyleyen hissedarlar aynı zamanda Bay Ghosn’a “çirkin bir canavar” adını verdi. Muhabirler soruları duyabiliyordu, ancak hissedarların kimliklerinin açıklanmadığı ifade edildi.

Kişisel Çıkarlar Tespiti

Ghosn'a Dair Kişisel Çıkarlar Ön PlandaBay Ghosn, 4 Nisan’da Nissan’daki pozisyonunu kişisel kazanç için suistimal ettiği yeni şüpheler nedeniyle tekrar tutuklandı ve şu anda hapishanede. Savcılar, Bay Ghosn’un Nissan ödemelerinin bir bölümünü kişisel kullanımı için Umman’daki bir distribütöre yönlendirdiğini söylüyor. 

Ghosn sürece itiraz ederken tutuklama, yaklaşık 9 milyon dolarlık bir kefaletle serbest bırakıldığı ve bir aylık serbest sürecinin ardından gerçekleşti.

Ghosn Ailesi Çözüm Arıyor!

Aile Çözüm Arayışına Girdi!Bir hissedarlar, Saikawa’nın savunması hakkında konuşmada “Saikawa için olmasaydı, Bay Ghosn, yatında bir gezintinin tadını çıkarırdı.” dedi. Konuşmada Ghosn’un, yat satın almak için şirketin parasal işlemlerinde değişimler yapmış olabileceğine değinildi.

Tokyo merkezli bir Bay Ghosn sözcüsü, hissedarlar toplantısı hakkında bir yorum yapmadı.

Bay Ghosn’in karısı Carole, tutuklandığı sırada Tokyo’daki evinde idi. Aynı gün yapılan röportajda savcıların gönüllü olarak sorguya sunmalarını istediklerini ancak reddettiği söylendi. Cuma günü, Bayan Ghosn Paris’e uçtu. Bir aile temsilcisi ise, Fransız hükümetini kocasına yardım etmeye çağırmak için Fransa’ya döndüğünü söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum