Yatırım yapmaya başla!

Carlos Ghosn Davasında Yenilenen Kefalet Talebi ve Soruşturmaya Dair Gelişmeler

Defalarca tutuklama gündemi ile dikkat çeken Carlos Ghosn davasında kefalet ile serbest bırakılma talebi yenilenirken güncel ayrıntılara bakış şöyle;
Carlos Ghosn Davasında Yenilenen Kefalet Talebi ve Soruşturmaya Dair Gelişmeler

Carlos Ghosn, Pazartesi günü Nissan Motor Co. (NSANY) tarafından %1.17 oranında Orta Doğu’daki bir distribütöre gönderilen ve kefaletle serbest bırakılma yolunu arayarak parasını yanlış tahsis ettiği yönündeki iddialar nedeniyle suçlanmıştı.

Tokyo savcıları eski Nissan ve Renault SA (RNO)  çalışanını4 Nisan’da başkanlık tutukladı. (19 Kasım’dan bu yana dördüncü tutuklama.) Son suçlamada, savcıların 2017 ile 2018 arasında Ghosn’un bir şirket alma istediğini iddia etti. (Nissan tarafından yurtdışı distribütörüne gönderilen paranın bir kısmı kaynaklı.)

Savcılar, bu dönemde Nissan tarafından gönderilen toplam 10 milyon dolardan, Bay Ghosn’un 5 milyon dolar aldığını iddia ediyor.

İsmi Açıklanmayan Ortak

Yetkililer Süreçteki Şirketin İsmini AçıklamadıSavcılar distribütörü isimlendirmedi, ancak Bay Ghosn’un hukuk ekibi Umman merkezli Suhail Bahwan Automobiles olarak tanımladı. Nissan, Umman şirketinin Bay Ghosn’un yat edinmesine yardım edip etmediğini ve kısmen Bay Ghosn’un oğluna ait bir yatırım şirketinin fonuna yardım edip etmediğine ve soruşturmaya aşina olduklarını da bildirdi.

Bay Ghosn, karşılaştığı tüm iddialardan masum olduğunu söyledi.

Daha önce Bay Ghosn, Nissan’ın düzenleyicilere sunulan yıllık mali tablolarındaki ertelenmiş tazminatı ile suçlanmakta ve Nissan’ın parasını, kişisel bir finansal sorunla ilgili yardım eden Suudi bir arkadaşın işine dönüştürme ile gündeme gelmişti.

İddiaların Varsayımsal Olduğuna Dikkat Çekildi

İddiaların Varsayımsal Olduğu YorumlandıBay Ghosn, gelecekteki tazminatı hakkında sadece varsayımsal tartışmalar olduğunu söyledi. Nissan’ın da, Suudi şirketine “Nissan’dan büyük ölçüde faydalanan kritik hizmetler” için ödeme yaptığını söyledi.

Bir Tokyo mahkemesi, Bay Ghosn’in gözaltına alınma olasılığı olmadan tutuklanmasına izin verdi. Savcı, onu suçlayarak şu an için demir parmaklıklar ardında kalma süresini devam ettirebilir, ancak Bay Ghosn kefaletle serbest de bırakılabilir. (Bir iddianamenin yokluğunda, Bay Ghosn otomatik olarak serbest bırakılabileceği yorumlanıyor.)

Avukatları, Bay Ghosn’un bir uçuş riski olmadığını ve avukatın ofisinin dışında bilgisayar kullanımı yasağı da dahil olmak üzere kefaletle ilgili önceki serbest bırakma koşullarını, delilleri imha edememesini sağladığını söyledi. Bay Ghosn, son tutuklanmasından bir ay önce yaklaşık 9 milyon dolar kefaletle serbest bırakılmıştı.

Kefalet Başvurusu Yenilendi

Yenilenen Kefalet BaşvurusuBay Ghosn’ın avukatları, en son suçlamalar konusunda suç duyurulmasından birkaç saat sonra Pazartesi günü tekrar kefalet için başvuruda bulundu.

En son tutuklanmasından sonra, avukatlarından Takashi Takano tarafından yayınlanan bir bloğa göre, Bay Ghosn 15 günlük bir sürede 62 saat boyunca sorguya çekildi. Japonya’da tipik olduğu gibi sorgulama, Bay Ghosn’in avukatlarının varlığı olmadan gerçekleşmişti. 

Bay Takano, hukuk ekibinin savcılara şikayette bulunduğunu, çünkü Bay Ghosn’un sessiz kalmak istediğini açıkça belirtmesine rağmen, çoğu kez günde iki ya da üç kez sorgu oturumlarına katılmak zorunda bırakıldığını söyledi.

Hapishanede İzin Gündemi

Carlos Ghosn İzin Gündemine Dair AyrıntılarBay Ghosn’un yasal ekibi de dahil olmak üzere, Japonya’nın adli sisteminin eleştirmenleri, savcıların şüphelilerin itirafını zorlamak için bu taktikleri kullandıklarını söyledi. Japon makamlar, Bay Ghosn’un normal tedavi gördüğünü ve sorgulamanın amacının bir itirafı zorlamak değil gerçekleri bulmak olduğu ifadeler arasında yer aldı.

Bay Ghosn kefalet alamaması durumunda, potansiyel olarak uzun süre hapis cezasına çarptırılabilir. Japonya, 1 Mayıs Cumartesi günü başlayan ve 1 Mayıs’ta yeni bir imparatorun büyüdüğünü çevreleyen tatil yapıyor. 

(Gözaltında tutulanlara hafta içi 30 dakika açık havada izin verilir, ancak genellikle hapishane hafta sonu veya tatil personelinde olduğunda bu durum değişiklikler arz edebiliyor.)

Ghosn’ın eşi Carole röportajda, Japonya’nın Yeni Yıl tatillerinde önceki bir hapis döneminde, Ghosn’un altı gün boyunca hücresini terk edemediğini söyledi. Bay Ghosn’ın avukatları, yönetilmesi için günlük egzersiz yapmayı gerektiren bir böbrek rahatsızlığını kötüleştiren bir riski olduğuna dikkat çekti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum