Yatırım yapmaya başla!

Carlos Ghosn, Suçunu İspatlamayan Japon Şirketlere Dava Açtı!

Dünyanın en güçlü otomotiv ittifakında CEO'luk yaparken hırsızlıkla suçlanan Carlos Ghosn, Hollanda'da Nissan ve Mitsubishi'yi sıkıntıya sokacak bir tazminat davası açtı.
Carlos Ghosn, Suçunu İspatlamayan Japon Şirketlere Dava Açtı!

Uzun süredir devam eden bir dava olayında, yeni gelişmeler oldu. Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının başrol oyuncusu Carlos Ghosn, dolandırıcılık yaptığı iddiası ile tutuklanmış, şirketlerden ihraç edilmişti. Nissan’ın bazı gelirlerini zarar gösterdiği ve kızının düğün harcamaları için para kaçırdığı gibi suçlamalarla mahkemeye giden Ghosn’a karşı, bunları yaptığına dair bir belge sunulmamıştı.

Her defasında, Japon şirketlerin kendine tuzak kurduğunu ve üzerine atılan kötü suçlamaları kabul etmediğini dile getirmişti. Ağır şartlı tahliye kurallarıyla serbest bırakılan eski CEO, Hollanda mahkemesine giderek Nissan ve Mitsubishi’ye karşı 16.8 milyon dolarlık tazminat davası açtı. İşte detaylar;

Geçtiğimiz Kasım ayından beri gurur kırıcı suçlamalara maruz kalan Carlos Ghosn da harekete geçerek, karşı davalarını açıyor.

Hapse atılma sırasında grup yöneticilerine “çirkin bir canavar” diyen başarılı yönetici, şirketin kendisine pirim olarak verdiği ve haberdar oldukları şeylerden suçlandığını söyleyen Ghosn, sürekli Japon hapishanelerine girip çıkmasından yakınıyor.

Reuters‘in haberine göre davanın Hollanda Amsterdam bölge mahkemesine taşındığı bildirildi. Halen daha yargılama süreci devam ettiği için incelemelerin sürdüğü aktarıldı. Neden Hollanda diye sorulduğunda ise avukat Laurens de Graaf, “Hollanda’da bir yöneticiyi kovmak istiyorsan, ilk önce ona neyle suçlandığını söylemelisin ve suçlamalar için ona kanıt sağlamalısın. Bunların hiçbiri olmadı.” dedi.

Renault’tan ziyade Japon firmalar yoğun olarak Ghosn’a karşı cephe almışlardı. Fransız şirket ise suçlamaların merkez noktasında bile eski CEO’nun böyle bir şey yapmış olabileceğini kabullenmeyip, şirketlerin başında göreve devam edeceğini bildirmişti.

Nissan ve Mitsubishi cephesi, Ghosn’un 9 milyon dolar tazminat aldığını ve 4.5 milyon dolarlık kefalet ödemesi yaptıklarını söylüyorlar. Ghosn, Fransız, Lübnan ve Brezilya vatandaşlığına sahipken, 2012’de Hollanda’yı vergi ikametgahı olarak seçti. Ayrıca, Nissan-Mitsubishi ittifakı için holding şirketi de aynı ülkede yer aldı.

2020 yılında ancak başlanacağı bildirilen davadan önce eğer ki Carlos Ghosn, Başsavcı yardımcısı Shin Kukimoto tarafından suçlu olduğu ilan edilirse, 15 yıl hapis ve 1.4 milyon dolarlık para cezasıyla karşı karşıya olduğu da söylendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum