Yatırım yapmaya başla!

Carlos Ghosn, Greg Kelly’den Sonra Kefalet ile Beraat Edebilir!

Eski Nissan Başkan'ı Carlos Ghosn'un kefalet talepleri reddedilmişti. Diğer tutuklu Greg Kelly'nin kefalet ile serbest bırakılmasının ardından; Ghosn'un kefalet ile serbest bırakılması gündeme geldi.
Carlos Ghosn, Greg Kelly’den Sonra Kefalet ile Beraat Edebilir!

Salı günü yapılan bir Tokyo mahkemesi, eski Nissan Motor Co. Başkanı Carlos Ghosn’un kefaletle serbest bırakılmasını onayladı ve eski başkanın serbest bırakılması olasılığı arttı. (Carlos Ghosn 3 aydır tutuklu bulunuyordu.) Savcılar karara hızlı bir şekilde itiraz etti. Lakin temyiz başarısız olursa, Bay Ghosn Salı akşamı en kısa sürede serbest bırakılabilir.

Tokyo Bölge Mahkemesi, Ghosn’a 1 milyar yen (8.9 milyon $) kefalet bildirdi ve Japonya’da kalması gerektiğini söyledi. Avukat Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Bay Ghosn’un en son kefalet başvurusunda gözetim kameraları altında bir teklif sunduğunu söyledi.

Kefalet Talepleri Reddedilmişti!

Carlos Ghosn Kefalet Talebi ReddedilmiştiBay Ghosn, 19 Kasım’dan bu yana savcılar tarafından alıkonuldu ve iki kez kefalet talebi reddedilmişti. Savcılar, Bay Ghosn’un kefaletle serbest bırakıldığı takdirde kanıtları tahrif edebileceğini ya da Japonya’dan kaçabileceğini savunmakta. Bay Ghosn’un yanında tutuklanan bir başka Nissan yöneticisi Greg Kelly, savcıların Tokyo mahkemesinde yapılan temyiz başvurusunun başarısız olmasından kısa bir süre sonra Noel Günü geç saatlerde serbest bırakılmıştı.

Savcılar Messrs. Ghosn ve Kelly’yi, Nissan’ın 8 yıllık raporunda, Ghosn’a 80 milyon dolardan fazla ertelenmiş tazminat ödememekle suçlamaktaydı. Carlos Ghosn ve Greg Kelly bu suçlamayı reddetti. Ocak ayında yapılan bir duruşmada, Bay Ghosn, “varsayımsal” tazminat hakkında tartışmalar yaptı ve raporlamanın kurallara tabi olmadığını iddia etmişti. Bay Kelly, serbest bırakıldığı gün, duruşmada haklı çıkacağını söylediğini ifade etmişti.

Carlos Ghosn ayrıca, Bay Ghosn’a kişisel bir finansal sorun konusunda yardımcı olan Suudi bir işadamı ödemesine neden olmakla suçlanmaktaydı. Bay Ghosn masum olduğunu söylemişti. Mahkemede işadamı, şirketinin “Nissan’dan büyük ölçüde yararlanan kritik hizmetler” için “uygun şekilde tazmin edildiğini” belirtmişti.

Ailenin Uluslararası Baskısı

Ghosn Ailesi Uluslararası Baskı YapıyorMahkemenin Bay Ghosn’un kefaletle serbest bırakılmasını sağlama kararı, hem Japonya’da hem de denizaşırı kişilerin, sanıkları yargılamadan bir yıl veya daha uzun bir süre boyunca parmaklıklar ardında şiddet içermeyen suçlardan tutulması konusundaki ortak uygulamalarına yönelik eleştirileri gündeme getirebilir.

Ghosn ailesi, hukukun üstünlüğünü sağlama konusundaki itibarı konusunda hassas olan Japonya üzerindeki uluslararası baskıyı artırmaya çalışmıştı. Pazartesi günü, Paris’teki bir Ghosn aile avukatı olan François Zimeray, Ghosn’un gözaltına alınmasının ABD’nin normlarının yanı sıra Japon anayasasını ihlal ettiği iddiasıyla Birleşmiş Milletler’e şikayette bulunduğunu söyledi. Bay Zimeray, Bay Ghosn’un çok sert koşullarda tutulduğunu ve savunma yapmasının zorlaştırıldığını ifade etti.

Carlos Ghosn, özel jet ile Japonya’ya geldikten kısa bir süre sonra Tokyo’da tutuklanmıştı. Bu süreçte Nissan’ın Başkanı ve Nissan’ın ittifak ortağı olan Renault SA’nın Yöneticisi olarak görev yapmaktaydı. Şimdi o pozisyonlarını kaybetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum