Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Carlos Ghosn Duruşması, Khaled Juffali Co. ve NSANY Değerlendirmesi

Nissan Motor Co. Başkanı olan Carlos Ghosn ile ilgili dava Japonya'da görülürken, piyasalarda etkileri yankılanıyor. İşte haberin detayları;
Carlos Ghosn Duruşması, Khaled Juffali Co. ve NSANY Değerlendirmesi
Son Güncelleme: 
Yorum

Carlos Ghosn, bir ay önce tutuklanmasından bu yana kamuoyunda yaptığı açıklamada, Japon savcılarına, aleyhindeki iddiaların dayanaksız olduğunu ifade etti. 64 yaşındaki dünyasının önde gelen idarecilerinden biri olan eski Nissan Motor Co. (NSANY) başkanı olan Ghson davası, daha ince ve daha gri görünen kelepçelerle Tokyo’da bir mahkeme salonuna gerçekleşti ve Ghson suçlamaları A’dan Z’ye reddetti.

Ghosn, 1999 yılında Renault ile sermaye ortaklığı çerçevesinde Japon otomobil şirketinin devrini yönetmek için operasyon direktörlüğü sıfatıyla Nissan’a gelmişti. 2011’den itibaren 5 yıl boyunca maaşını toplam 5 milyar yen (yaklaşık 234 milyon TL) düşük göstererek Japonya yasalarını çiğnediği şüphesiyle tutuklandığı bildirilmişti.

Tazminatının uygun bir şekilde rapor edildiğini (ertelenmiş maaşla on milyonlarca dolar sakladığı suçlamalarını reddettiğini) ve arkadaşına kişisel bir sebepten dolayı maddi destek için değil, Nissan’ın iş hizmetleri gereği para ödediğini söyledi. Mahkemede bulunan bir temsilci tarafından yapılan açıklamaya göre Ghson, “Ben haksız ve doğrulanmamış iddialara dayanarak hatalı bir şekilde suçlandım ve haksız yere tutuldum” dedi.

Ghosn Avukatından Gelen Dava Talebi ve Greg Kelly’in Serbest Bırakılması

Avukatın Talebi ve Süreçteki Gözlatına BeraatBay Ghosn’ın avukatı, davalının Japon anayasası altındaki tutukluluğunun nedenlerini öğrenmek için haklı olduğunu iddia ederek duruşma talep etmişti. Hakim Yuichi Tada, Bay Ghosn’un parmaklıklar ardında kalması gerektiğini çünkü uçuş (kaçma) riski olduğunu ve serbest bırakıldığı takdirde delilleri yok edebileceğini ifade etti.

Eski Nissan yetkilisi 19 Kasım’da tutuklanmış ve Tokyo’da bir gözaltı merkezine yollanmıştı. Ghosn o günden beri halka açık görünmemişti. Eski (komplocu olarak yorumlanan) ortak olan Nissan temsilcisi Greg Kelly, Noel günü kefaletle serbest bırakıldı.

(Bay Ghosn, Tokyo saatiyle 10: 30’da mahkemeye, kravatsız koyu renkli bir takım elbise giydirdi. Beline bir ip ile kelepçelendi ve plastik terliklerle görüntülendiği ifade edildi. Mahkemeye göre, salonda 1000 kişinin üzerinde sandalye mevcuttu, ancak bu sayıya medya dahil değildi.)

Bay Ghosn, 10 Aralık’ta tazminatını Nissan’ın mali tablolarında doğru bir şekilde bildirmemekle suçlanıyordu. İddia makamı savcılarına göre, Bay Ghosn’un tazminatın bir kısmını ertelediği ve kasıtlı olarak bildirmediği belirtiliyor. Ghosn yaptığı açıklamada, gelecekteki ödemelerle ilgili tartışmalar devam ederken, şirketin sözleşme tamamlanıncaya kadar kendisine hiçbir şey ödeme yükümlülüğü olmadığını ifade etti. (Japon yasaları, söz konusu tutar net olduğunda tazminatın açıklanmasını gerektiriyor.)

Mevkiyi Kötüye Kullanma İddiaları

Mevkinin Kötüye Kullanılması İddiasında GhosnTokyo savcıları 20 Aralık’tan bu yana tazminat iddialarına ek olarak, Japon yasaları uyarınca Bay Ghosn’u, kişisel kazanç için mevkisini kötüye kullanma suçlaması ile olan güven ihlaline yol açma şüphesiyle ilgili soruşturma başlatmıştı.

Savcılar, Bay Ghosn’in geçici olarak Nissan’ı kişisel türev sözleşmesini devralmaya zorladığını ve böylece para kaybetmekten kaçınabileceğini ifade etti. Ghosn sonunda sözleşmeyi birkaç ay sonra geri aldığında, bir arkadaşının kolaylaştırdığı bir kredi mektubu desteğini alarak bunu yaptı ve daha sonra savcıların şüphelerine ilişkin bir ifadesine göre sorumluluğu arkadaşına verdi. Savcılar, söz konusu bu şirketin ise dört yılda 14.7 milyon dolar kazandığını belirtti. Yargıç mahkemede kurulan bu şirket yöneticisini ve sorumluluğu alan arkadaşı Suudi Arabistanlı iş adamı Khaled Al Juffali olarak tanımladı.

Bay Ghosn, kontratların kendisini döviz kuruna karşı hedge (dengelemek, korumak) ettiğini, çünkü Nissan’ın Japon yeni olarak ödenmesini istediğini ancak kişisel harcamalarının büyük ölçüde ABD doları cinsinden yapıldığını söyledi. Ekim 2008’deki küresel mali kriz sırasında yenin dolar karşısında güçlendiğini ve anlaşmada teminat olarak kullandığı Nissan hisselerinin fiyatının sert bir şekilde düştüğünü söyledi. Daha sonra kısa sürede teminatını artırmak zorunda kaldı.

Khaled Juffali Co. ve Gelişmelerle Bağlantısı

14.7 Milyon Dolar Araştırmaya Dahil EdildiBay Ghosn, standart emeklilik ödemesini teminat olarak kullanmak için Nissan’dan istifa etmeyi düşündüğünü, ancak kriz döneminde “Nissan’a yönelik ahlaki bir taahhütte” bulunmamaya karar verdiğini belirtti. Şirket (Nissan) geçici olarak sözleşmeyi yerine getirmesi nedeniyle herhangi bir kayıp yaşamadığını açıkladı.

Bay Juffali’nin bu zorluğun üstesinden gelmesinde kendisine yardım ettiğinden bahsedilmedi. Otomobil üreticisine Suudi Arabistan’daki mevcut distribütörüyle ilgili sorunların üstesinden gelmesinde yardımcı olan Bay Juffali’yi “uzun süredir destekleyici ve Nissan’ın ortağı” olarak nitelendirdi. Bay Ghosn, Juffali’nin şirketinin “Nissan’dan büyük ölçüde yararlanan hizmetler” için “uygun şekilde tazmin edildiğini” söyledi.

Khaled Juffali Co., Nissan’dan ticari amaçlı olarak dört yıl boyunca 14.7 milyon dolar aldığını ve bununa iş maliyetleri ve verilen ücretleri de dahil ettiğini açıkladı. Bu çalışmaların ise yerel distribütörle bir anlaşmazlığın çözülmesi ve Suudi Arabistan’daki bir Nissan fabrikası için onay ve fon görüşmesi konularını çözmek olarak yapıldığını yorumladı.

Nissan yaptığı açıklamada; savcıların soruşturmasından ayrı olarak, iç soruşturmasının Bay Ghosn tarafından “önemli ve inandırıcı bir suistimal kanıtı ortaya çıkardığını” başkan ve temsilci direktör olarak onu görevden alma kararının kesin olduğunu duyurdu.

NSANY Hisse Senedinde Gelişmeler

NSANY Hisse Senedinde Yıllık Bazda Değer KaybıNSANY OTC Market bileşenlerinden olup, %1.07’lik primlenme ile 16,53 $/pay’dan işlem görmekte. Hissenin sergilediği performansı ile ulaştığı seviyede 16,22’de bulunan hareketli ortalamanın üzerinde ve 14 günlük RSI indikatörüne göre 71,694 seviyesinde al hareketi sergilemekte.

Kağıt 1 yılda negatif bölgede %18.93 değer kaybederken, 52 haftalık hareket marjlarında 15,28 ve 21,99 noktaları kaydedildi. 3 aylık hacim ortamalası ise 65.484 seviyelerinde gözlemleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu