Yatırım yapmaya başla!

Eski IMF Direktörü: “İtalya Ekonomisi Küçük Bir Resesyona Bile Dayanamaz”

Eski Uluslararası Para Fonu (IMF) direktörü ve İtalya’nın geçici başbakanı olan Carlo Cottarelli, İtalya ekonomisi hakkında ilgi çekici açıklamalarda bulundu. Detaylar aşağıda;
Eski IMF Direktörü: “İtalya Ekonomisi Küçük Bir Resesyona Bile Dayanamaz”

Eski IMF direktörü ve başbakan adayı olan Carlo Cottarelli, bugün verdiği demeçte İtalya ekonomisi hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. 44. Ambrosetti Forumu’nda konuşan Carlo Cottarelli, “İtalya ile ilgili sorun, ülkenin küçük bir resesyona bile giremeyecek olması” dedi.

IMF dahil olmak üzere ekonomi dünyasında pek çok üst düzey görevde bulunan Carlo Cottarelli, İtalya’nın fazlasıyla kırılgan bir noktada bulunduğu ve küçük bir resesyonda bile ayakta duramayacak olduğu yönündeki açıklamalarla dikkat çekti. Cottarelli Haziran ayındaki birkaç gün için İtalya’nın geçici başbakanı olacağı yönündeki haberlerle gündeme gelse de iki grup arasındaki siyasi uzlaşma sonucunda koalisyon hükümeti kurulmuştu.

Cottarelli’nin, yılın ikinci yarısındaki küresel bir durgunluğun İtalya için açık ve mevcut bir şekilde oluşturup oluşturmayacağı yönündeki sorulara cevabı dikkat çekti.

Eski IMF Direktörü İtalya Direktörü Cottarelli YorumuÇünkü Bay Makas lakaplı Cottarelli; “sorun şu ki borcun GSYH’ye oranında yeterli hızda düşüşle başlamadık” dedi ve konuşmasına; “borç düşüyorsa ve bir şok varsa, borç belki de azalmaya devam etmeyecek fakat yükselmeyecektir, ama biz henüz bu durumda değiliz ve bu yüzden savunmasız kalıyoruz” sözleriyle devam etti.

Sonuçta, Avrupa’nın üçüncü en büyük bölgesi olan İtalya’daki herhangi bir çöküşün, tüm bölgenin finansal ve ekonomik istikrarına zarar vereceği yönünde endişeler gündemde.

Eski IMF Direktörü İtalya DirektörüBu nedenle, 2019 için sunulması beklenen ekonomi politikalarının ve büyüme tahminlerinin popülist hükümet için dönüm noktası olması bekleniyor. Uzmanların İtalya hakkındaki yorumları da olasılıkları gün yüzüne çıkartarak, endişeleri gözler önüne seriyor. Öte yandan; İtalya’nın AB’den çıkması hakkındaki yorumlar da küresel ekonomi için endişe yayıyor.

Mesela; Principal Global Investors’ın CEO’su dünkü açıklamasında bunun bankacılık sektörü için 2008 ekonomik krizinden çok daha kötü sonuçlar doğurabileceği yönünde açıklamalarda bulunmuştu. Jim McCaughan, bunun Avrupa dolayısıyla da küresel bankacılık sistemi için çok ama çok sıkıntılı bir durum olacağını söylemiş, sürecin 2008 ekonomik krizine kıyasla çok daha büyük bir banka yeniden sermayelendirmesi gerektirebileceğini aktarmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum