Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cari İşlemler Dengesi Ağustos’ta 2,6 Milyar Dolar Fazla Verdi

TCMB tarafından açıklanan ödemeler dengesi istatistiklerine göre Ağustos ayında 554 milyon dolar artışla 2,6 milyar dolar cari fazla verildi.
Cari İşlemler Dengesi Ağustos’ta 2,6 Milyar Dolar Fazla Verdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ağustos 2019 dönemine ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini açıkladı. Buna göre bir önceki ay Türkiye’nin cari işlemler fazlası 554 milyon dolar artarak 2.604 milyon dolar oldu.

Cari işlemler dengesi son ekonomik gelişmelerin etkisiyle toparlanarak fazlaya yöneldi.

Cari FazlaTCMB verilerine göre on iki aylık cari işlemler açığı Ağustos ayı itibarıyla 5.097 milyon dolara yükseldi. Ağustos ayında gerçekleşen cari fazla ise 2,6 milyar $ olarak kaydedildi. Bu gelişmede hizmetler dengesi kaynaklı net girişlerde 848 milyon dolar artışla 5.216 milyon dolar ve ikincil gelir dengesi kaynaklı net girişlerde 73 milyon dolar artışla 100 milyon dolar seviyesinin kaydedilmesinin etkisi oldu.

Enerji ve enerji dışında cari işlemler fazlası 2018 yılının aynı dönemi ile kıyaslandığında 1.083 milyon dolar artarak 5.649 milyon dolara ulaştı. Dış ticaret açığı yıllık bazda 45 milyon dolar artışla 1 milyar 619 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

Hizmetler dengesi içerisinde yer alan seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, 737 milyon dolar arttı ve 4.059 milyon dolara yükseldi. Yatırımlar geliri kaleminden kaynaklı net çıkışlar geçen yılın aynı dönemine kıyasla 353 milyon dolar artışla 1.027 milyon dolara ulaştı.

Doğrudan yatırımlardan sağlanan net girişler Ağustos ayında 825 milyon dolar oldu.

Yatırım Net Girişler2018 yılının aynı ayına göre doğrudan yatırımlara bağlı net girişler 20 milyon dolar azaldı ve 825 milyon dolara geriledi. Söz konusu dönemde portföy yatırımları 1.337 milyon dolar olurken; yurt dışı yerleşiklerin hisse senetlerinde 512 milyon dolar, devlet iç borçlanma senetlerinde ise 149 milyon dolarlık net satış yapıldı.

Bu dönemde yurt içindeki bankalar uluslararası piyasalardan tahvil ihracı yoluyla 85 milyon dolarlık net borçlanma yaptı. Diğer yatırımlar altında detaylandırıldığında; yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıklarında 769 milyon dolar, yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatlarında 434 milyon dolarlık bet artış oldu.

Bankalar yurt dışından aldığı kredilerde 1.762 milyon dolar, genel hükümet 430 milyon dolar ve diğer sektörler 175 milyon dolarlık net geri ödeme yaptı. Ağustos ayı itibarıyla resmi rezervlerde ise 254 milyon dolarlık net artış gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu