Yatırım yapmaya başla!

Cari Açık Temmuz’da 5 Milyar Doları Geçti

TCMB Temmuz ayı cari işlemler açığı verilerini yayınladı. Buna göre cari açık Temmuz'da 5,12 milyar dolar oldu. Detaylar şöyle...
Cari Açık Temmuz’da 5 Milyar Doları Geçti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2017 yılının Temmuz ayına ilişkin ödemeler tablosunu açıkladı. Merkez Bankası’ndan gelen açıklamaya göre cari açık Temmuz’da 5 milyar 121 milyon dolara yükseldi. Buna göre cari işlemler açığı, geçen yılın aynı dönemine göre 2 milyar 686 milyon dolar artış gösterdi. Haziran ayında ise 3.76 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

12 aylık cari işlemler açığı 37 milyar 112 milyon dolar oldu. Temmuz ayı için piyasaların beklentisi ise 5,3 milyar dolardı.

Bu verilerle birlikte yılın en yüksek yıllıklandırılmış cari açık seviyesi kaydedilmiş oldu. Ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığı, 2016’nın aynı ayına göre 3 milyar 485 milyon dolar arttı ve 7 milyar 267 milyon dolara yükseldi. Haziran ayına yönelik cari açık ise 3.76 milyar dolardan, 3.8 milyar dolara yükseltildi.

Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden elde edilen net çıkışlar, 2016’nın Temmuz ayına göre 11 milyon dolar azaldı ve 541 milyon dolara geriledi.

İkincil gelir dengesi kalemi kaynaklı girişler ise geçen yılın aynı dönemine göre 175 milyon dolar artarak 226 milyon dolara çıktı. Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler söz konusu dönemde 1 milyar 57 milyon dolar oldu. Portföy yatırımları 570 milyon dolar net giriş yaparken, yurt dışı yerleşikler hisse senedi piyasasında 488 milyon dolar, devlet içi borçlanma senetleri piyasasında ise 1 milyar 801 milyon dolar net alım yaptı.

Yurt dışında ihraç edilen tahvil ve bonolarda, hükümet 2 milyar 250 milyon dolar, bankalar ise 549 milyon dolar net geri ödeme yaptı.

Yurt dışından sağlanan kredilere baktığımızda, hükümetin 108 milyon dolar, bankaların ise 1 milyar 628 milyon dolar net geri ödeme yaptığını görmekteyiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum