Yatırım yapmaya başla!

Cari Açık Mayıs’ta Beklentilerin Üzerinde Geldi

Mayıs ayı cari işlemler açığı verileri açıklandı. Piyasa beklentilerinin üzerinde gelen cari açık, geçen yılın aynı dönemine göre 2.12 milyar dolar artışla, 5.24 milyar dolara yükseldi.
Cari Açık Mayıs’ta Beklentilerin Üzerinde Geldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından elde edilen verilere göre, cari işlemler açığı Mayıs ayında 5 milyar 242 milyon dolar oldu. Piyasa tahminlerinin üzerinde gelen rakamlar, geçen yılın aynı dönemine göre 2 milyar 129 milyon dolar arttı.

Cari işlemler açığı, 12 aylık dönemde 35 milyar 340 milyon dolar, Ocak-Mayıs aylarını kapsayan dönemde ise 16 milyar 85 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Tahminlerin üzerinde gelen cari işlemler açığında net hata noksan Mayıs’ta 1,66 milyar dolar olarak açıklandı. Nisan ayı cari açık verisi ise 3.62 milyar dolardan, 3.60 milyar dolara düşürüldü.

Ödemeler tablosundaki dış ticaret açığı 2016 yılının Mayıs ayına göre 1 milyar 817 milyon dolar artışla, 5 milyar 645 milyon dolara yükseldi.

Birincil gelir dengesi açığı 956 milyon dolara çıkarken, hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler de 181 milyon artışla, 1 milyar 213 milyon dolara çıktı. Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, yine geçen yılın aynı dönemine göre 502 milyon dolar arttı ve 882 milyon dolara yükseldi. İkincil gelir dengesi ise geçen sene 30 milyon dolar net çıkış gösterirken, bu yıl 214 milyon dolar net giriş meydana getirdi.

Yurt dışından ihraç edilen tahvil ve bonolarda genel hükümet 1.750 milyon dolar, bankalar ise 2.754 milyon dolar net borçlanma gerçekleştirdi.

Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak genel hükümet 129 milyon dolar, bankalar ise 1.002 milyon dolarlık net geri ödeme yaptı.

Bu rakam diğer sektörlerde 525 milyon dolar olarak gerçekleşti. TCMB tarafından yapılan açıklamada; doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net yükümlülük artışı bir önceki yılın Mayıs ayına göre 425 milyon dolar arttı ve 944 milyon dolara çıktı.

Portföy yatırımlarında ise 5.528 milyon dolar net giriş yani net yükümlülük artışı meydana geldi. Son olarak alt kalemlere bakıldığında; yurt dışı hisse senedi piyasasında 272 milyon dolar, devlet içi borçlanma senetleri piyasasında ise 921 milyon dolar net alım yapıldığı biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum