Yatırım yapmaya başla!

Cari İşlemler Dengesi Mart’ta 4,81 Milyar Dolar Açık Verdi

Cari açık Mart ayında 4,81 milyar dolar ile piyasa beklentisinin üzerinde geldi. Dr. Veyis Fertekligil trendin olumsuz olduğunu ve altında yatan sebepleri değerlendirdi.
Cari İşlemler Dengesi Mart’ta 4,81 Milyar Dolar Açık Verdi

2018 yılının Mart ayına ilişkin cari işlemler dengesi rakamları açıklandı. Cari açık Mart’ta 4,81 milyar dolar düzeyinde geldi. Piyasaların beklentisi 4,15 milyar dolar olması yönündeydi. Geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyar 695 milyon dolarlık bir artış gerçekleşti. Şubat ayında 4,15 milyar dolar olan cari açık ise 4,52 milyar dolara revize edildi.

Merkez Bankası piyasa beklentisinin üzerinde gelerek şaşırtan cari açıktaki genişliğin sebeplerini yorumladı.

Merkez tarafından yapılan değerlendirmede söz konusu rakamda; ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 1,6 milyar dolar artarak 4,6 milyar dolara yükselmesi, birincil gelir dengesi açığının 240 milyon dolar artarak 1,3 milyar dolara yükselmesi ve 2017 yılının Mart ayında 240 milyon dolar net giriş kaydeden ikincil gelir dengesinin bu senenin aynı ayında 6 milyon dolar net çıkış kaydetmesinin etkisi oldu.

Net hata noksan kalemi, Mart ayında 2,92 milyar dolar olurken, Ocak – Mart arasında 3,69 milyar dolar para girişi gerçekleşti.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler bir önceki yılın aynı ayına göre 239 milyon dolarlık bir artışla 988 milyon dolara yükseldi. Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, 2017’nin Mart ayına kıyasla 218 milyon dolar artarak 1 milyar 238 milyon dolar oldu.

Ekonomist Dr. Veyis Fertekligil, cari açıkta trendin olumsuz olduğunu belirtti.

Kötü eğilimin devam ettiğini, 5 milyar dolar civarında bir açık zaten beklentiler dahilinde olduğunu söyleyen Fertekligil, Mart ayında ihracatta artış olmasına rağmen ithalatın da neredeyse 2 katına çıktığını ve söz konusu rakamlarda bunun etkisi olduğunu belirtti. Turizm gelirlerindeki artışın durumu kurtarmaya yetmediğini söyleyen başarılı ekonomist, finansman tarafının da olumsuz olduğunu dile getirdi.

Doğrudan yatırım girişlerinin azaldığını, portföy yatırımlarında çıkışların olduğunu, dolardaki yükselişin de etkisiyle 4,8 milyar dolarlık bir rezerv azalışının bulunduğunu sözlerine ekledi. Bankacılık sektöründe de trendin olumsuz olduğunu ifade eden Fertekligil, ihracat artmasına rağmen petrol ithalatında ve altındaki artışın olumsuz olduğunu, turizm sektörünün yaz aylarının gelmesiyle canlanmasına rağmen telafi etmeye yetmeyeceğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum