Yatırım yapmaya başla!

Fransız Devi Capgemini, Altran’ı 3,6 Milyar Euro Karşılığında Satın Alıyor

Capgemini, inovasyon ve mühendislik danışmanlığı şirketi Altran’ı 3,6 milyar euro karşılığında satın alıyor. İşte detaylar;
Fransız Devi Capgemini, Altran’ı 3,6 Milyar Euro Karşılığında Satın Alıyor

Fransız danışmanlık şirketi Capgemini, hızla büyüyen mühendislik dış kaynak hizmetleri pazarına girmek için mühendislik ve dış hizmetler şirketi Altran’ı 3,6 milyar euro karşılığında satın almaya karar verdi.

Capgemini bu alımla, müşterilerinin telekomdan havacılığa varana kadar çeşitli sektörlerdeki taleplerine yanıt vermeyi umduğunu söyledi. Capgemini’nin Altran için hisse başına nakit 14 euro teklif edeceği, bunun da Pazartesi günkü 11,47 euro seviyesindeki kapanış fiyatına göre yüzde 222lik primi temsil edeceği aktarıldı.

Capgemini-Altran anlaşmasının yıl sonuna kadar tamamlanması beklenirken, Capgemini 3,6 milyar euro nakit ödeme yapacağını ve Altran’ın 1,4 milyar euro net borcunu üstleneceğini kaydetti.

Capgemini Altran Anlaşması Yıl Sonuna Kadar Tamamlanacak Satın alma teklifinin yasal onaylar güvence aldıktan sonra başlatılacağı bildirildi. Capgemini ayrıca üç yıl içinde 70-100 milyon euro değerinde maliyet düşürme planladığını ve şirketlerin mevcut müşterilerine sunduğu yeni hizmetler sayesinde satışları 200-350 milyon euro artırmayı hedeflediğini açıkladı.

İşlemin Capgemini’nin hisse başına kazancını kombinasyondan tasarruf edilmeden önce %15’in üzerinde artıracağı, 2023’e kadar da hisse başına kazançlarda %25’in üzerinde artış beklendiği yazıldı.

Capgemini Altran Anlaşması 3,6 Milyar Euro Kombine şirketin yıllık 17 milyar euro gelirinin ve 250 binden fazla çalışanının olacağı da verilen bilgiler arasında yer aldı. Capgemini CEO’su Paul Hermelin gazetecilere; “Capgemini ve Altran, önümüzdeki yıllarda yılda yüzde 9 oranında genişleyen bir pazarla, mühendislik, araştırma ve geliştirme konularında lider yaratacak” dedi. Capgemini, Altran hissedarı Apax Partners’in onayını şimdiden aldığını da bildirdi.

Paul Hermelin gazetecilere verdiği basın toplantısında ayrıca düzenleyici otoritelerin, birleşmiş şirketin herhangi bir varlığını elden çıkarmasını istemeyeceklerini düşündüğünü de aktardı. Nitekim her bir şirket, ABD merkezli Accenture ve Almanya merkezli SAP gibi oyuncuların egemen olduğu, parçalanmış bir pazarda sınırlı pazar payına sahipti. Capgemini ile Altran arasındaki satın alma işlemi hakkında bilgi sahibi olan bir kaynak da Perella Weinberg Partners’ın Altran’a tavsiye verirken, Lazard’ın da Capgemini ile çalıştığını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum