Yatırım yapmaya başla!

Canikli Ülke Büyümesini Finanse Edebilmek için Bankalarla Görüşüyor

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'nin, mevduat faizlerini görüşmek için bankaların genel müdürleriyle bir toplantı yapacağı öğrenildi. Toplantıda görüşülmesi beklenen konular ve haberin detayları şöyle...
Canikli Ülke Büyümesini Finanse Edebilmek için Bankalarla Görüşüyor

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli geçtiğimiz hafta bankalara faizleri düşürmeleri adına bir çağrıda bulunmuştu. Edinilen bilgilere göre bugün saat 14:00 sularında, Canikli bankaların genel müdürleriyle bir araya geldi.

Nurettin Canikli’nin, bankaların genel müdürleriyle mevduat faizleri hakkında bir görüşme yapacağı öğrenildi.

İstanbul’da yapılacağı bilinen görüşmenin hangi kaynaktan geldiği bilinmiyor. Ancak toplantının özel yapılması ve konuyla doğrudan ilgili olması sebebiyle gizli tutulduğu öğrenildi. Görüşmenin merkezinde mevduat faizleri olsa da herhangi bir uzlaşmaya varılması öngörülmüyor.

Canikli’nin İstanbul’da yapacağı görüşmeye; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanı Yiğit Bulut, bankaların genel müdürleri ve bunların iki büyük ortakları katılacak.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), bankalara swaplı mevduat konusunda uyarıda bulundu.

5-6 Temmuz tarihinde, TCMB; hazine yetkilileri ile özel bir toplanı toplantı yaptı. Kaynaklara göre TCMB, banka yetkililerine swaplı mevduat şeklini desteklemediklerini ve bankaların da bunu sunmayı bırakmaları konusunda uyarıda bulundu.

Türkiye bankacılık sistemindeki döviz mevduatı, lira mevduatları karşısında çok daha yüksek bir görünüme sahip.

Swap aracının yaygın olarak kullanılmasında dövizli mevduatın daha ön planda olmasının sebebi olduğunu düşünen ekonomistler; TCMB’nın yaşadığı bu tedirginliğe de bir açıklık getirdi. Buna göre merkez bankası swap aracının lira mevduatında yukarı yönlü bir baskı oluşturmasından kaynaklandığını düşünüyor. Ek olarak çok yakında tüm bankaların swap aracını kullanmayı bırakmaları tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum