Yatırım yapmaya başla!

Candy Crush Activision Blizzard Tarafından Rekor Fiyata Satın Alındı

Candy Crush Activision Blizzard Tarafından Rekor Fiyata Satın Alındı

Kulağa hoş gelen melodisi, rengarenk şekerlemeleriyle birçok insanın müptelası olduğu Candy Crush oyun uygulaması, rekor fiyata satın alındı. Candy Crush oyununun yapımcısı olan King; Digital Entertainment Diablo, Call of Duty ve World Warcraft gibi oyunları piyasaya süren Amerikalı Activision Blizzard tarafından satın alındı. Şekerlere biçilen fiyat ise 5,9 milyar dolar oldu. Bu alışveriş ile bilgisayar oyunu dünyasında bugüne kadar yapılan en büyük satış işlemi gerçeklemiş oldu. Süper zengin oyun şirketleri arasında gösterilen King de bu satışla birlikte nakit gücünü daha da arttırdı.

İlk olarak 2012 yılında Facebook üzerinden sunulan Candy Crush, dünyanın en çok kazanan ücretsiz oyunları arasında belki de en popüler olanı. Oyunun kendisi ücretsiz evet; ama oyun içi satın alımlar sayesinde geliştiricisine en fazla para kazandıran oyun uygulamaları arasında başı çekiyor. Öyle ki oyunun bir günlük kazancı 3.5 milyon dolara ulaşıyor. Dünya genelinde 150 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan şeker patlatma oyunu olarak da anılan Candy Crush’ın yıllık kazancının 1.26 milyar dolar olduğu göz önünde bulundurulursa; 5.9 milyar dolar gibi ciddi bir fiyatla satılmayı hak ettiğini söylemek kaçınılmaz olur. Cep telefonları sayesinde oyunların rahatça oynanabilmesi ve giderek daha fazla oyunun geliştirilmesi bu satın alma işleminde belki de en büyük etken oldu.

Candy Crush’ı satın alan Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick, satın alma işlemini daha büyük kitlelere ulaşabilmek amacıyla yaptıklarını söyledi. Mobil oyun uygulamalarının en büyük avantajının bilgisayar veya üst düzey konsollara gerek kalmadan her ortamda, her şartta oynayabilme kolaylığı sunduğunu belirten Kotick, Candy Crush’ın oyuncu kitlesinin %60’ını kadınların oluşturduğunu bildirdi.

İnsanı hastalık derecesinde kendine bağlayan bu oyun için ödenen miktar ile neler yapılabilir hiç düşündünüz mü? Hemen söyleyelim; 5.9 milyar dolar ile 295 adet; yani Türk Hava Kuvvetleri’nin elindeki sayıdan bile fazla F-16 alınabilir. İstanbul’un üçüncü köprüsü olarak inşa edilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün maliyeti karşılanıp, kalan paraya bir miktar daha eklenerek Avrasya Tüneli’nin masrafları finanse edilebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum