Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cambridge Üniversitesi’nden Deprem Heyeti Türkiye’ye Geliyor

Türkiye’nin yaşadığı deprem felaketini yakından takip eden bilim dünyası, afet bölgesine gelecek. Depremin neden ve sonuçları ile toplumsal boyutu irdelenecek.
Cambridge Üniversitesi’nden Deprem Heyeti Türkiye’ye Geliyor
HABER GİRİŞ

Bilim dünyası, asırlık deprem felaketi olarak tanımlanan ve çarpıcı yıkım yaratan Kahramanmaraş merkezli ikiz depremleri mercek altına aldı. Dünyanın en köklü dördüncü üniversitesi olan İngiltere merkezli Cambridge Üniversitesi, deprem bölgesinde incelemelerde bulunmak için harekete geçti. Üniversitenin Yapı Risk Merkezi’nden (CURBE) ekip, Türkiye’ye gelecek.

CURBE Direktörü Profesör Emily So ve ekibinde yer alan çok sayıda bilim insanı, depremin neden ve sonuçlarını yerinde inceleyecek.

Çalışmaları, Deprem Mühendisliği Saha Araştırma Ekibi (EEFIT) organize edecek.

Mühendis, jeolog ve sismologlardan oluşan ekip, depremden etkilenen bölgelerde zemin ve yapıların tespitini sağlayacak.

Deprem Öncesi Korunma Yöntemleri de İncelenecek

Araştırmalarda, depremde maddi manevi büyük hasar gören Türkiye’nin yaşadığı travmanın toplumsal boyutu ve sosyo-ekonomik etkileri ele alınacak.

GCM Yatırım Banner

Teknik çalışmaların yanı sıra toplumsal afet bilinci de değerlendirilecek. Deprem öncesi alınan tedbir ve korunma yöntemlerinin etkinliği sorgulanacak.

Yürütülecek çalışmalara ilişkin açıklama yapan ekip lideri Emily So, “Geçen haftaki deprem, Türkiye nüfusunun yüzde 15’ine kadar açıklanamayan hasara ve acıya neden oldu. Bu görev, öğrenilebilecek ana dersleri belirlemek için depremin hasarını ve etkilerini ilk elden gözlemlememizi sağlayacaktır. EEFIT misyonu, binaların gerçek performanslarını gözlemleme ve neden çöktüklerini ve neden depreme dayanamadıklarını sorgulama fırsatı verecek. Bu dersler, gelecekteki araştırmaları yönlendirmeye yardımcı olmak ve değişim için eylemlere öncelik vermek için anahtar olacaktır” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın