Yatırım yapmaya başla!

Çalışanlara Verilen Kreş Desteği Gelir Vergisine Tabi Olmayacak

150'den fazla kadın çalışanı olan işyerlerine kreş açma zorunluluğunda bazı düzenlemeler yapıldı. Buna göre işverenler hem gelir vergisinden hem de prim kesintisinden kurtulacak.
Çalışanlara Verilen Kreş Desteği Gelir Vergisine Tabi Olmayacak

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince, 2013 yılında 150’den fazla kadın çalışanı olan işverenlerin kreş açmaları zorunlu hale getirilmişti. Yeni bir kreş açmak yerine mevcut kreşlerden hizmet satın almak ya da başka işverenlerle ortak kreş açmak şeklinde de yapılabilen kanunda, yeni bir düzenlemeye gidildi. Zorunlu olmadığı halde çalışanlarına kreş desteği sağlayan işverenlerin kreş yardımları gelir vergisine tabi olmayacak ve sosyal güvenlik primi kesintisi yapılmayacak.

Halihazırdaki kanuna göre; çalışanlara sağlanan her türlü menfaat üzerinden gelir vergisi ve sosyal güvenlik primi kesiliyor.

İşverenlerin çalışanlarına sağladıkları kreş yardımının, asgari ücretin %15’ine kadar olan kısmı gelir vergisi esas kazançlarından düşülüyordu. Bakanlar Kurulu kararıyla bu konu hakkında yeni bir düzenleme yapıldı.

Buna göre; %15 olan oran %50’ye çıkartılarak, işverenlerin işçi başına aylık bin 15 liraya kadar olan kreş yardımları vergiden muaf tutulacak. Söz konusu düzenlemeden bir tane çalışanına yardım yapan işverenler dahi yararlanabilecek. Gelir Vergisi Kanunu’nun 23. maddesi, 1. fıkrası ve 16. benti gereğince kreş yardımında, gelir vergisi istisnasının kapsamı genişletildi.

Kreş hizmetinin işverenin kendi iş yerinde veya kendisine ait başka bir yerde verilmesi halinde yapılan masrafın tamamı vergiden muaf tutulacak.

Mevcut kreşlerden hizmet satın alarak yapılan yardımlarda, işçi başına aylık olarak kreşe ödediği paranın bin 15 liraya kadar olan kısmı için vergi ödenmeyecek. İşçiye kreş yardımı nakit ödeme şeklinde yapılırsa, ücret olarak kabul edilecek ve bu durumda en az %15 oranında gelir vergisi kesintisi yapılacak. Vergi muafiyetinden yararlanabilmek için söz konusu kreş ödemesinin direkt olarak hizmet alınan kuruma yapılması gerekiyor.

Maliye Bakanlığı’nın Haziran ayında yayımladığı tebliğde, kreş yardımı doğrudan kreş işletmecisine yapılsa bile bordroda asıl ücret ile birlikte gösterilmesi öngörülmüştü.

Söz konusu karar uygulamada bazı tereddütlerin doğmasına sebep oldu. Sosyal güvenlik il müdürlükleri, SGK’ya işverenin yaptığı kreş yardımından prim kesintisi yapılıp yapılmayacağını sormaya başlayınca, geçtiğimiz hafta il müdürlüklerine bir yazı gönderildi.

Gelir vergisi yönünden kreş yardımının ücret bordrosunda gösterilmesinin kreş yardımı tutarını prime esas kazanca dahil edilmesinin gerekmediği belirtilirken, kreş hizmeti veren işletmelere, işçilerin çocukları için yapılan kreş ödemelerinin tutarı ne kadar olursa olsun, prim kesintisine tabi tutulmayacak. Anne öldüğü için çocuğuna kendisi bakan erkek çalışanlara yapılan kreş yardımları da hem vergiden hem de sosyal güvenlik priminden muaf tutulacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum