Yatırım yapmaya başla!

Çalışanların Karamsar Olma Nedenleri Açıklandı!

Çoğu çalışanın mutsuz olduğunu biliyoruz. Ancak yapılan son araştırmanın sonuçlarına bakıldığında, durumun ne kadar vahim olduğu çok daha iyi anlaşılıyor. İşte çarpıcı veriler;
Çalışanların Karamsar Olma Nedenleri Açıklandı!

İş hayatında mutlu olmak denildiğinde aklınıza ilk olarak neler geliyor? İş değiştirmek, yönetici istifası, daha ferah bir çalışma ortamı, saatlerde yapılacak düzenleme, maaşa zam ve benzerleri mi? Yoksa “mutlu aşk yoktur” sözüne yürekten inananlar gibi siz de “mutlu çalışan yoktur” diye mi düşünüyorsunuz? Eğer durum buysa, dünya genelinde aynı düşünceyi paylaşan milyonlarca insandan birisiniz demektir. Çünkü 80 ülkede hizmet veren Sodexo’nun yaptığı son araştırmaya göre; çalışanların % 40’ı karamsarlıkta zirve yapmış. İşte detaylar;

Rapor sonuçlarına göre; çalışanların % 40’ı iyi bir yaşam sürdürmenin, aileye yeteri kadar zaman ayırmanın ve iş hayatında başarılı olmanın imkansız olduğunu düşünüyor.

çalışanların % 40’ı hem işte hem de özel hayatta mutlu olunmaz diyor

Sodexo’nun hazırladığı 2017 Workplace Trends Report; çalışanların % 74’ü de çalışma ortamlarını “karışık” gibi sözlerle tanımlıyor. İş dünyasının geleceği için çalışmalar yapmaya devam eden Sodexo, çalışma alanlarının başarı ve mutluluktaki önemine de değiniyor.

Çalışma ortamlarının uygun bir şekilde düzenlenmesi, performansı arttırırken yoğun tempodan bunalan çalışanların rahatlamasına yardımcı oluyor.

Çalışma ortamları, performansı ve mutluluğu etkiliyor.

Anlayacağınız; üretkenliğinizin önündeki kötü alışkanlıklar arasına karmaşık çalışma alanlarını da koymalısınız. Çünkü etrafınız ne kadar karmaşık olursa, o kadar zor konsantre olacak ve aynı oranda zamanınızı boşa harcayacaksınız.

Rapora göre, bir tek çalışanlar değil yöneticiler de aynı fikirde. Zira 3’te 2’si karmaşık çalışma alanlarının başarı ve üretkenliği olumsuz etkilediğine inanıyor.

Yöneticiler de aynı fikirde!

Çalışma alanlarının çağımıza göre düzenlenmesi gerektiğini söyleyen Amerikan İç Tasarımcılar Topluluğu CEO’su Randy Fiser: “Ofislerdeki taşınmaz üniteler yerine modüler ünitelerin kullanımının artmasıyla ortak alanlarda çalışanların özgür olması ve bu çalışma ortamı içinde birbirleriyle ortaklaşa hareket edip daha verimli olmaları sağlanıyor.” gibi sözlerle görüşünü belirtiyor.

Kısacası; iş yeri tasarımlarının “mutlu çalışan” konusunda ne kadar etkili olduğu üzerinde duruluyor. Sodexo Hizmet Yönetimi CEO’su Ahmet Zeytinoğlu, bu durumu şöyle açıklıyor:

Sodexo Hizmet Yönetimi CEO’su Ahmet Zeytinoğlu'nun açıklaması

“… ”be by Sodexo”, ”Moment’to” gibi global markalarımız ile de sektörde fark yaratıyor; hem mimari hem de damak tadı anlamında, firmalar özelinde, çalışan beklentilerini karşılayacak mekanlar tasarlıyoruz. Bu sayede çalışanlara yalnızca yemek yedikleri değil, gün içinde mola verebilecekleri, arkadaşları ile sohbet edebilecekleri, kendilerini rahat ve özgür hissedecekleri alternatif mekanlar yaratmış oluyoruz.”

Uzun lafın kısası; iş hayatında başarı ve mutluluk için çalışma alanlarının değişen iş dinamiklerine uygun bir şekilde düzenlenmesi gerek. Çünkü rapor sonuçlarına göre hem yöneticilerin hem de çalışanların düşüncesi aynı yönde. Peki, aynı fikre katılmıyor musunuz? Sizce de çalışma ortamınızla performansınız arasında bariz bir ilişki yok mu?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum