Yatırım yapmaya başla!

Çalışan Anneye Müjde! Yarım Gün Mesai Uygulaması Geliyor

Çalışma hayatıyla ilgili yeni düzenleme, hem anneleri hem de babaları sevindirecek. Ebeveynlerin üzerindeki yükü epey hafifletecek uygulamayla ilgili detaylar haberimizde;
Çalışan Anneye Müjde! Yarım Gün Mesai Uygulaması Geliyor

İçinde bulunduğumuz çağda, iş-yaşam dengesini sağlamak ne kadar zor hepimiz biliyoruz. Peki, bekarlar veya henüz çocuk sahibi olmayanlar bile iş-ev arasında yorgunluktan bitmiş bir şekilde mekik dokurken, çalışan ebeveynlere ne demeli? Günün yorgunluğundan sonra bir de ev işleriyle uğraşan, çocuklarına vakit ayırmak için çabalayan anne-babalar ne yapsın?

Tam da bu noktada gelen yeni düzenleme sayesinde çalışan anne-babaların yüzü gülüyor. Çünkü çalışan anneler, çocuklarının okul çağına kadar gerekli şartları sağladıkları takdirde yarım gün çalışabilecek. İşte ayrıntılar;

Annelerin kısmi çalışmaları ile ilgili yönetmeliğe göre, bu haktan yararlanabilmek için çalışan tarafından başvuru yapılacak.

Çalışan anneler kısmi çalışma hakkı için başvuru yapacak

Başvurunun ardından talebin değerlendirilmesi ve işverenin cevap vermesi için bekleme süresi 1 ay. İşveren bu süre zarfında cevap vermezse, çalışan anne dilekçede belirttiği tarihten 1 sonraki iş gününde kısmi çalışma hakkını kullanabilecek.

Ancak bazı iş yerlerinde bu hakkın kullanılabilmesi için işverenin onay vermesi gerekiyor. İzin gerektiren iş yerleri, yönetmelikte şöyle belirtilmiş;

İzin gerektiren iş yerleri, yönetmelikte şöyle belirtiliyor

  • Özel sağlık kuruluşlarında mesul müdür, sorumlu hekim, laboratuvar sorumlusu ve sağlık hizmetinden sayılan işlerde;
  • Sürekli çalıştıkları için durmaksızın birbiri ardına postalar hâlinde işçi çalıştırılarak yürütülen sanayiden sayılan işlerde;
  • 1 yıldan az süren mevsimlik, kampanya veya taahhüt işlerinde;
  • İş süresinin haftanın çalışma günlerine bölünmesi suretiyle yürütülmesine nitelikleri bakımından uygun olmayan işlerde.
Yarım gün çalışma ile ilgili hatırlatılması gereken bir diğer yönetmelik de çalışan babaların da kısmi çalışma hakkından faydalanabilmeleri!

çalışan babalar da kısmi çalışma hakkından faydalanabilecek

Analık izninin bitiminden itibaren kadın işçi ile üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın veya erkek işçilerin; birinci doğumda 60, ikinci doğumda 120, sonraki doğumlarda ise 180 gün süreyle haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin kullanma hakları bulunuyor.

Yarım mesai yönetmeliğinden faydalanmak için hem annenin hem de babanın çalışması gerekiyor. İşçi, analık izninin bitiminden çocuğun ilköğretim çağı başlayana kadar istediği zamanda bu başvuruyu yapabiliyor.

Yarım gün mesai yönetmeliğinden faydalanmak için hem annenin hem de babanın çalışması gerekiyor

Çalışan annelerin hayatını kolaylaştıracak bu uygulamadan yararlanabilmek için bakıma muhtaç olma, velayetin verilmesi gibi istisnalar da bulunuyor. Sonuçta; yarım gün çalışma hakkı sayesinde kadınlar, çalışan bir anne olmanın avantajları nelermiş, çok daha iyi anlayacaklar. Çünkü bir yardan kariyerlerine devam ederken, bir diğer yandan da çocuklarına çok daha fazla zaman ayırabilecekler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum