Paylaşım

Calbuco Yanardağı’ndan Yansıyan Kanınızı Donduracak Patlama Görüntüleri

 

Dünyanın çeşitli yerlerinde büyük patlamalara neden olan yanardağlar mevcuttur. Yer kabuğunun altında bulunan magma katmanında bulunan kayaçlar, zaman zaman yanardağlardan dışarı çıkmaktadır. Videoda Şili’de bulunan Calbuco Yanardağı’nda gerçekleşmiş patlamaların kan donduran görüntülerini izleyeceksiniz.

Şili’nin güneyinde yer alan Calbuco Yanardağı büyük patlamaları ile adından söz ettiren bir dağdır. Videoda 40 yıllık uykusundan uyanan dağda gerçekleşen devasa patlamaya tanık oluyorsunuz. Patlamanın etkisi ile yaklaşık 20 kilometrelik bir toz bulutunun oluştuğu görülüyor.

Faaliyete geçen yanardağın ortaya çıkardığı etkinin, bölgeyi tehdit eder boyutta olduğu anlaşılıyor. Yanardağın bulunduğu bölgeye yakın olan kasabada yaklaşık 4 bin kişinin yaşadığı ve bu patlama sırasında bölgenin tahliye edildiği belirtiliyor.

Yüksek miktarda kül püskürten yanardağın büyük bir bulut kitlesi yarattığı görülüyor. Bu kitle rüzgarın etkisi ile başka bölgelere giderek o bölgeyi etkisi altına alabiliyor. Hızlandırılmış çekimde yanardağdan çıkan dumanın ne derece büyük etkiye sahip olduğu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bu denli bir patlama bizlere yer kabuğunun altında ne kadar büyük bir güç olduğunu gösteriyor. Toz bulutunun bu derece yükselmesi ile patlamanın inanılmaz güçlere ulaştığını görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :

Yanardağ patlamasını, yaşandığı bölge açısından tehlike arz edecek doğal afetlerden birisi olarak tanımlayabiliriz. İzlediğiniz görüntülerde büyük patlamadan sonra lavların ortaya çıktığını ve usulca yayıldığını görebilirsiniz. Lavların yayıldığı görüntülere yakın çekimde tanık olduğunuzda büyülenmemeniz mümkün değil. İlk olarak sıvı halde çıkan lavların ortalama sıcaklığının 1000 °C olduğu bilinmektedir.

Yer kabuğunun altından yüzeye çıkan bu lavlar, görüldüğü üzere çok geniş bir alana yayılabiliyor. Genellikle depremler ile birlikte gören yanardağ patlamaları, bulundukları bölgede ciddi tahribatlar yaratabilmektedir. Dünyadaki etkisi yüksek doğal afetlerden birisi olan yanardağ patlamaları, bulundukları bölgeler için büyük bir risk faktörüdür. Bu bölgelere yakın yerleşim yerlerinin her zaman patlamalara karşı önlemlerini almış olması gerekmektedir.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Bunu okuyan bunları da okur