Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Caixin/Markit Anketi, Çin’in Üretim Faaliyetinin Ekim’de Genişlediğini Gösterdi

Özel Caixin/Markit anketi, Çin'in Ekim ayındaki üretim faaliyetlerinin genişlediğini ve beklenenden daha iyi olduğunu gösterdi.
Caixin/Markit Anketi, Çin’in Üretim Faaliyetinin Ekim’de Genişlediğini Gösterdi
Yorum

Dün Çin’in istatistik bürosu, ülkenin üretim faaliyetlerinin Ekim ayında küçüldüğünü ve üst üste altıncı kez daraldığını göstermişti. Bugün ise özel bir anket olan Caixin/Markit, üretim faaliyetlerinin Ekim ayında genişlediğini ve beklenenden iyi olduğunu açıkladı.

Özel anket, Çin’de Ekim ayı fabrika faaliyetlerinin Şubat 2017’den bu yana en hızlı şekilde büyüdüğünü gösterdi.

Çin Fabrika Faaliyeti Hızlı YükseldiCaixin/Markit İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi, Ekim ayı için 51,7 seviyesinde geldi. Üretim ve yeni siparişler, ortak bir basın açıklamasına göre; ihracat işinde yenilenen artış ile daha hızlı bir şekilde genişledi.

Reuters tarafından anket yapılan analistler, PMI sayısının Eylül ayındaki 51,4 seviyesinden 51 seviyesine gerilemesini bekliyorlardı. 50’nin üzerindeki PMI okumaları genişlemeye işaret ederken, bu seviyenin altındakiler daralma anlamına gelmektedir.

Caixin iştiraki CEBM Grubu’ndaki makroekonomik analiz direktörü Zhengsheng Zhong, hem iç hem de dış talebin önemli ölçüde geliştiğini söyledi.

Hem İç Hem Dış Talep BüyüdüZhong, “Yeni siparişlerin alt endeksi pozitif bölgede kaldı ve Ocak 2013’ten bu yana en yüksek seviyeye yükseldi. Yeni ihracat siparişleri için gösterge genişleyici bölgelere döndü ve ABD’nin 400’den fazla ürünü muaf tutması nedeniyle Şubat 2018’den bu yana en yüksek noktaya ulaştı,” dedi.

Zhong, ABD-Çin ticaret savaşının başlamasından bu yana şirketler ile yeni siparişlerin en hızlı şekilde artmış olsa da stokların yenilenmesine karşı temkinli bir tavrın ortasında iş güveninin zayıf olduğuna dikkat çekti. İşgücü piyasası da daralma yaşadı.

Özel anket sonuçları, Perşembe günü yayımlanan resmi üretim verilerinin aksine gelerek, ülkede fabrika faaliyetlerinin üst üste altıncı ayda daraldığını gösterdi.

Resmi PMI anketi, tipik olarak büyük ve devlete ait işletmelerin büyük bir bölümünü incelemektedir. Caixin göstergesi ise daha küçük ve orta ölçekli şirketlerin bir karışımını sunmaktadır.

Resmi ve Özel PMI VerileriResmi ve özel anketlerin sonuçlarındaki sapma, Çin ekonomisinin dördüncü çeyreğin başında nasıl performans gösterdiğini ölçmeyi zorlaştırıyor. Bu yorum, Capital Economics’teki kıdemli bir Çin ekonomisti olan Julian Evans-Pritchard tarafından dile getirildi.

Evans-Pritchard, “Tarihsel olarak, Caixin endeksi Çin ekonomisindeki döngüsel dalgalanmalara karşı daha güvenilir bir rehber oldu. Bu nedenle dengede, büyümenin geçen ay artmaya devam etmesi muhtemel görünüyor. Bununla birlikte aktivitenin Caixin endeksinin ima ettiği kadar güçlü olacağından şüpheliyiz. Şüpheci olmanın bir nedeni, endüstriyel metal fiyatlarının son zamanlarda çok mütevazi bir artış göstermesidir,” ifadelerini kullandı.

PMI, işletmelerin çalışma ortamını nasıl gördüklerine dair bir ankettir. Bu tür veriler, genellikle her ay yayınlanan ilk büyük ekonomik göstergeler arasında yer aldığından, bir ekonomide neler olup bittiğine dair ilk bakışı sunmaktadır.

Çin’in PMI verileri, yerel ekonomik yavaşlama ve devam eden ABD-Çin ticaret anlaşmazlığının ortasında sorun belirtileri nedeniyle küresel yatırımcılar tarafından yakından izleniyor. Ekim ayının başlarında Donald Trump, ABD’nin Çin ile çok önemli bir aşamaya geldiğini belirtse de belirsizlik devam ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu