Yatırım yapmaya başla!

25 Bin Dolarlık Robotlar Baristaları İş Dünyasından Silecek!

Robotların insanların yerini alacağı yönündeki söylentiler hızla yayılırken, 25 bin dolarlık baristalar yeni bir tartışma yarattı. İşte detaylar;
25 Bin Dolarlık Robotlar Baristaları İş Dünyasından Silecek!

Kahve dükkanlarının geleceğinin robot baristaların elinde olabileceği düşüncesi, tüm dünyanın dikkatini çekti diyerek başlayalım. Zira teknolojinin yok edeceği meslekler arasına bir yenisinin daha eklenmesi, bu konuda endişeleri olan insanların kaygılarını yeniden gündeme getirdi.

Sonuçta; Amazon Go’nun kasiyersiz mağazası ile daha da hararetlenen tartışmalar Starbucks baristalarının yerini alabilecek robotlar ile bir kez daha manşetlerde yer etti. Ve pizza yapan robotlar gibi kahve hazırlayan robotların da bu işi yapan insanlar için tehlike olduğu söylendi.

San Francisco’da bulunan Cafe X isimli startupın robotunun, Dr. Dre’nin aksesuarlarını tasarlamış ödüllü ekibinin imzasını taşıdığını söyleyerek başlayalım.

Cafe X Startup Robot Barista25 bin dolar değerinde olan robot barista, günde 300 ila 400 civarında sipariş alabiliyor. Müşterinin siparişini hızlı bir şekilde hazırlayan robot, bunun yanında kahveyi 6 dakika boyunca sıcak tutabiliyor. Ve bu süre içinde kahve teslim alınmazsa kahveyi atıyor ve sistem müşteriye içeceği teslim alma süresinin dolduğunu belirten bir mesaj yolluyor.

Müşteri geri geldiğinde ise kahve baştan yapılarak, ekstra ücret ödenmeden sipariş teslim ediliyor.

Robot Baristalar 25 Bin Dolarlık Henry Hu’nun aklına gelen robot barista fikrinin gerçeğe dönüştürülmesiyle hayata geçirilen proje, birçok ünlü yatırıcımdan destek almayı başarmış. Ancak ilk etapta robotun prototipini iki arkadaşıyla birlikte 100 bin dolarlık bursla geliştirmiş.

Ardından Khosla Ventures, Social Capital, Launch ve Felicis Ventures’dan 5 milyon dolarlık yatırım alan genç girişimcilerin projesi tasarım şirketi Ammunition tarafından başlatılmış.

İlaveten Henry ve takımı Thiel Vakfı ile Uber’in ilk yatırımcılarından Jason Calacanis dahil olmak üzere bulduğu ek yatırımcılarla finansmanını 7 milyon dolara kadar çıkarmış.

Jason Calacanis Robot Baristalar FikriÖte yandan; Ammunition’ın ürün tasarımı başkan yardımcısı Victoria Slaker konuyla ilgili açıklamasında baristaların yerini almak ya da onların müşterileriyle olan ilişkilerini değiştirme amacı gütmediklerini söyledi. Ve düşüncesini “ortalama bir otomat makinesinden çok daha güzel ve ilginç bir şey yapma fırsatını gördük” sözleriyle aktardı.

Yatırımcılardan Jason Calacanis de 2018 yılında insanların günde 10 saat kahve yapma fikrinin fazlasıyla saçma olduğunu söyledi.

Starbucks Robot Barista İstemiyorAyrıca bunun yalnızca çalışanlar için değil aynı zamanda müşteriler için de eziyet olduğunu savunan Calacanis, garsonların yanlış sipariş alabildiğini, kahve kalitesinin tutarsız olduğunu ve geçmiş içecek siparişinin kaydını tutamadığını belirtti. Tüm bunların robotlar sayesinde kolaylıkla halledilebildiğini vurguladı.

Starbucks’ın sadık müşterileri ise kahvelerini bir robot aracılığıyla alma fikrine katılmadıklarını söyledi. Keza ünlü kahve zinciri de şimdiye kadar böyle bir planı olduğunu duyurmadı. Fakat şimdi olmasa da önünde sonunda baristaların devrinin biteceğinin ve bu görevi robotların devralacağının yaygın bir inanış olduğunu da belirtelim.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum