Yatırım yapmaya başla!

Cadillac Araçlarının Arkasına “Tork” İbaresi Ekliyor!

Cadillac, Audi'nin yeni beygir isimlendirmesine karşı artık araçlarının ne kadarlık torka sahip olduğunu belli edecek!
Cadillac Araçlarının Arkasına “Tork” İbaresi Ekliyor!

Cadillac, Super Cruise Otonom haricinde çıkışlarını GM bünyesinde ilk elektrikli arabalara kavuşmakla sürdürüyordu. Amerikalı şirket, tasarım harikası modelleriyle her zaman olduğu gibi gönülleri fethetmeyi başarmıştı. Yeni bir uygulama ile gündeme gelen Cadillac, araçlarını artık “tork ibaresiyle” göstermek istiyor. Aynı mantıktaki bu gösterim şekli Audi’den gelmişti. Audi, modellerinin arka kısmında beygir logosu kullanarak, serinin gücünü belli ediyordu.

Tork ibaresi üç rakam şeklinde ve sanırız yüksek donanım modellerine yapıştırılacak. Newton-Metre olan ve viteste üretilen bu güç aktarım birimi, araçların bir yerde hangi cins motor kullandığını da gösterecek.

Tork ibaresinin XT6 ile 2020 yılında tanıtılması bekleniyor.

XT6 Crossover’da tahmini 310 beygirlik bir motor olacak. Aracın şanzımanda ürettiği tork değeri ise 367. Cadillac’ın açıklamasına göre “çıkan her sayı en yakın 50’ye yuvarlanacak” şeklinde 400 olarak XT6’da uygulanacak. Kafalara takılan soru ise yuvarlanacak sayı 350’ye daha yakın olmasına rağmen 400 olarak söylendi.

Şimdilik garipsediğimiz uygulama her modeli kapsamayacak.

Cadillac patronundan çıkan fikre göre ibare içerisinde T harfi geçen turbolu araçlara ekleme kararı alınmış. V-Serisi otomobiller de ise tork sayısı belirtilmeyecek. Audi gibi Cadillac’ta elektrikli araçlara tam geçiş öncesi yeni isimlendirmeye geçmek istiyor.

Cadillac Başkanı Steve Carlisle, “Artık yer değiştirmelerden bahsetmiyoruz. Adlandırmanın amacı sadece içten yanmalı motorlar için değil, aynı zamanda diğer itiş güçleri içinde performans iletmektir.” şeklinde olayı açıkladı. Yönetici ayrıca, ölçümün “evrensel” olduğu ve mühendisler tarafından tercih edildiği için Newton metre tabanlı bir adlandırma kullanmaya karar verdiklerini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum