Yatırım yapmaya başla!

Cadillac Super Cruise Otonom Sistemini Güneş Işığı Körleştiriyor!

Cadillac'ın 209.000 km sınırını aşan Super Cruise sisteminde aynı sorun yüzünden ikinci bir güncelleme harekatı başlatıyorlar.
Cadillac Super Cruise Otonom Sistemini Güneş Işığı Körleştiriyor!

Cadillac, başta Tesla olmak kaydıyla diğer markaların otonom sistemlerine Super Cruise özerk sürüş teknolojisiyle cevap vermişti. Çağımızın otomatik pilot sisteminin gün geçtikçe seviyesi de yükseltiliyor. Bu da kusursuz olması gereken yeni araç tekniğinde, otomobillerin daha çok hesap yapması gerektiğini gösteriyor. Tesla’nın otonom özelliğine güvenen çoğu kişinin yaşadığı kazalar yüzünden marka, satışlarında “sürücüsüz araç” ibaresini kaldırmıştı.

Amerikalı şirketin sorunu da dik gelen güneş ışıkları! Normalde bu aracın kapasitesi nedir diye incelendiğinde, ABD caddelerinde kendi kendine gidebilecek düzeyde. Super Cruise, dış dünyadaki tüm değişebilir hava olaylarına karşı eğitildi. Ne yazık ki bazı geri dönüşlerde, aracın açık havalarda maruz kaldığı güneş ışığına karşı tepkisiz kaldığı söylendi!

İşin aslı otonom sürüş tekniği, henüz daha sağlıklı olarak kullanılabilecek bir teknoloji olarak görülmüyor.

İnsanlar özerk sürüş tekniğine güvenmiyor. Yaşanan kazalar da bunun tetikleyicisi oluyor. Uber yetkilisi XC90 ile yapılan bir kazanın ardından, “çok yeni olan bir sistem ve üzgünüz ki gelişmesi için aslında bu kazaların belki de yaşanması gerek. Bu şekilde sistemi kusursuzlaştıracağız.” şeklinde konuşmuştu.

Cadillac’a dönecek olursak; normalde otonom araçlar belirli hava koşullarına karşı koyabilecek LIDAR veya ultra sensörlerle donatılmış olsalar da, kar ve yağmurlu ortamlarda yanlış hesaplamalar yapabiliyor. Öyle ki dik gelen güneş ışınları, kamera sisteminde bir yansıma yaparak, aynı bizim gözlerimizde yaşadığımız karmaşaya maruz kalıyor.

Bir Cadillac yetkilisi de bizim düşüncelerimizle aynı fikirde.

Bir mühendis ve Navigant Research analisti Sam Abuelsamid, “Güneşin önünüzde ne olduğunu görmenizi zorlaştırdığı gibi, kamera için de aynı şeyi yapıyor.” dedi. Özerk sürüş için en berabat durumlardan biri olan güneş ışığı meselesi, Super Cruise’nin güncellemesinde birinci sırada yer alıyor.

Cadillac’ın gerek yağmur-kar gerekse de ışık soru adına “kapsamlı değişim” yapacağı artık kesinleşti. Amerikalı markaya Super Cruise’nin ne zaman yenileceği sorulduğun da ise cevap alınamadı. Tahminlerimiz, GM’nin gelecek sene tüm araç kategorisinde otonom sistemini kullanmak istemesinden, Super Cruise’nin de 2020’ye kadar güncellenmiş olacağını düşünüyoruz.

ABD’li Cadillac daha öncesinde bu son olumsuzluk üzerine sistemde bir yenileme gerçekleştirmişti.

GM, otonom sisteminin omurgası kameraları yandan vuran güneş ışıklarına karşı daha az duyarlı hale getirmek için sistem üzerinde Mayıs 2018’de güncelleme yapmıştı. Ancak doğrudan gelen güneş ışığına karşı anlaşılan o ki bir şey bulmakta zorlanmış.

Nasıl düzeltecekler sorusuna karşı bir kaç teknik ihtimalden söz ediliyor. Birincisi kameraların konumlarının değiştirilmesi. İkincisi biraz daha komplike bir işlem. Kamera önüne sistemin daha iyi görmesini sağlayacak bir tür filtre ya da difüzör takılması gerektiği düşünülüyor. Tabi ki bunlar Super Cruise’nin yazılımla düzeltilecek işlemleri değil. Bir nevi kamera modifiyesi! Bakalım GM ile birlikte Cadillac, 1 senelik dilimde neler yapacaklar!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum