Yatırım yapmaya başla!

Yağmaya Teşvik Eden Hazine Avı Sitesi Yüzünden Tepki Alan Cadbury Geri Adım Attı

İngiliz çikolata ve şekerleme üreticisi, sosyal medyada yoğun tepkiyle karşılaştıktan sonra insanları hazine avına teşvik eden bir internet sitesini kapattı. Detaylar aşağıda;
Yağmaya Teşvik Eden Hazine Avı Sitesi Yüzünden Tepki Alan Cadbury Geri Adım Attı

Londra merkezli çikolata ve şekerleme üreticisi Cadbury, sosyal medyada yoğun bir tepkiyle karşılaştıktan sonra İngiltere’de insanları hazine avına teşvik eden bir internet sitesini kapattı. Markanın Freddo Treasures çikolatalarının tanıtımının bir parçası olan sitede, İngiltere sit alanlarının görselleri bulunuyor, insanlar altın ve mücevher için hazine avına çıkmaya teşvik ediliyordu.

Hatta sitenin bir bölümünde şu ifadelere yer verilmişti: “Somerset’teki Roma’nın servetini ortaya çıkar. Metal dedektörünü kap ve Roma zenginliklerini avlamaya git. Gerçek bir hazine avı macerasına git. Hala keşfedilmeyi bekleyen çok fazla gerçek hazine var. Peki ne bekliyorsun?”

Fakat uzmanlar Cadbury’nin bu kampanyasından iyi yönde etkilenmesi ve siteyi “sakıncalı, sorumsuz” gibi ifadelerle nitelendirdi.

Arkeolog olan Ian Tumble, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda; #cadburytreasurehunt’ın aktif olarak arkeolojik alanların neşeli bir şekilde yıkımını teşvik ettiğini ve yıllardır devam eden kamu mirası eğitimini baltaladığını belirtti. Bir biyoarkeoloji uzmanı olan Dr. Kristina Killgrove de Tumble gibi Twitter hesabından tepkisini göstererek, 2019 yılında bir çikolata şirketinin, yasadışı kazı ve yağmayı teşvik ederek markasını tanıtmanın iyi bir fikir olduğunu düşünmesini eleştirdi.

Mondelez’e ait şirket ise web sitesini kapattığını ve içeriğini güncellediğini söyledi.

Cadbury Aldığı Tepkinin Ardından Yağmacılığa Teşvik Eden Hazine Avı Sitesini Kaldırdı Mondelez International’dan bir sözcü Salı günü konuyla ilgili açıklamasında, Cadbury’nin Little Treasures ürün paketlerinde, ailelerin ziyaret edebileceği tarihi yerler ve müzeler öneren bir web sitesine bağlanan bir QR kodu olduğunu bildirerek ekledi: “Niyetimiz, yeni arkeolojik eserlerin keşfi konusunda mevcut düzenlemelerin çiğnenmesi için kimseyi teşvik etmek değildi ve bu konunun dikkatimize sunulmuş olmasına minnettarız. Artık web sayfasının kaldırıldığını onaylayabiliriz ve içeriği yalnızca aileleri mevcut hazinelerin bulunduğu müzelere yönlendirmeye odaklamak için güncelledik.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum