Yatırım yapmaya başla!

İngiliz Araştırma Şirketi Cable Dünyanın İnternet Hızı Haritasını Çıkardı

İngiliz araştırma şirketi Cable, 200 ülke üzerinde yaptığı hız testleri ile dünyanın en hızlı internetine sahip ülkelerini ortaya koydu.
İngiliz Araştırma Şirketi Cable Dünyanın İnternet Hızı Haritasını Çıkardı

Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber internetin hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Epey uzun bir geçmişe sahip olan internet, geçen yıllar içerisinde sürekli değişim halinde olmakta. Yıllar öncesinde 56K, 256K gibi dial-up teknolojisi ile bağlandığımız internet, günümüzde yerini adsl, fiber gibi hızlı internet teknolojilerine bırakmış durumda.

Dünyanın hemen her ülkesinde internetin varlığından söz edebiliriz. Ancak her ülkede aynı internet altyapısının varlığından bahsetmek mümkün değil. Gelişmiş ülkelerde çok yüksek hızlara sahip internet kullanılırken, bazı ülkelerde ise daha zayıf hızlarda internet kullanılmakta. İngiliz araştırma kuruluşu Cable, ülkelerin sahip olduğu ortalama hızları saptadı ve bir nevi dünyanın internet haritasını ortaya çıkardı.

200 Ülkede Hız Testi Gerçekleştirildi

200 Ülkede Hız Testi Gerçekleştirildi

Cable araştırma şirketi yaptığı testler ile ‘Geniş Bant Bağlantı Hızı Dünya Haritasını’ ortaya çıkardı. Yapılan araştırmada 200 ülkede 163 milyondan fazla hız testi gerçekleştirildi. Çalışmada ayrıca 2 üniversite, Google ve bazı özel laboratuvarların ortak çalışmasından yararlanıldı.

Yapılan çalışma sonrasında dünyanın en hızlı internetine sahip lokasyonları belirlendi. Hız ve AKN gibi tartışmaların eksik olmadığı Türkiye, yapılan testlerde 91. sırada yer aldı. Cable’ın yaptığı hız testlerinde Türkiye’nin ortalama internet hızı 4.9 Mbps olarak ölçüldü. İnternet teknolojisinin geldiği noktaya baktığımızda bu hızın oldukça düşük olduğunu söyleyebiliriz.

İşte En Hızlı İnternete Sahip Ülkeler

İşte En Hızlı İnternete Sahip Ülkeler

Dünya genelinde yapılan hız testlerinde özellikle Avrupa ülkelerinin başı çektiği görülüyor. En yüksek hız ortalamasına sahip ülke ise Singapur olarak ölçüldü. Dünyanın en pahalı şehirler listesinde zirvede olan Singapur, 60 Mbps gibi yüksek internet hızıyla da bu araştırmada birinciliği kapmış durumda.

Dünyanı en hızlı internetine sahip 5 ülkesi ise şu şekilde sıralanıyor.

  • Romanya: 38.6 Mbps
  • Norveç: 40.12Mbps
  • Danimarka: 43.99 Mbps
  • İsveç: 46 Mbps
  • Singapur: 60.39 Mbps

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum