Yatırım yapmaya başla!

Bytedance, TikTok’un Satış Sürecinde Microsoft Yerine Oracle ile Görüşecek

TikTok’un geliştiricisi Bytedance, uygulamanın satılması için Oracle ile görüşmeye devam edeceklerini açıkladı.
Bytedance, TikTok’un Satış Sürecinde Microsoft Yerine Oracle ile Görüşecek

Son yılların en popüler sosyal medya uygulamaları arasında yer alan TikTok, kullanıcı sayısını hızla artırması ile tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Ülkemizde de son derece popüler olan uygulama son 3 4 yıllık zaman içerisinde kullanıcı sayısını en hızlı artıran platform oldu.

Çin merkezli Bytedance tarafından geliştirilen uygulama bir süredir ABD yaptırımları ile gündeme geliyor. Platform ABD hükümeti tarafından ulusal güvenlik tehdidi olarak gösteriliyor. Geçtiğimiz günlerde Trump hükümeti TikTok’un ABD operasyonlarının satıması için belirli süre tanımlamış ve bu süre içerisinde satış olmaz ise uygulamanın yasaklanacağını açıklamıştı.

İmzalanan kararname gereği TikTok’un Kasım ayına kadar başka bir şirkete satılması gerekiyor. Daha önce Microsoft, Twitter ve Oracle gibi şirketlerin TikTok’u satın almak adına görüşmeler yaptığı gündeme gelmişti. Bytedance’tan sürece dair yapılan son açıklamada Microsoft ile görüşmelerin sona erdiği belirtildi.

Görüşmeler Oracle ile Devam Edecek

Görüşmeler Oracle ile Devam Edecek

Geçtiğimiz günlerde basında yer alan haberlerde TikTok’un ABD operasyonlarının satın alınması konusunda en fazla yol kat eden şirketin Microsoft olduğu söyleniyordu. Ancak Bytedance’tan gelen yeni açıklama Microsoft ile iplerin koptuğunu ortaya koydu. Uygulamanın başka bir şirkete satılması Çin hükümeti tarafından da doğru bulunmuyor.

Geçtiğimiz günlerde Çin hükümetinin TikTok’un kapatılmasını satılmasına tercih ettiği gündeme gelmişti. Yapılan yeni açıklama ile Bytedance’ın TikTok’un satış sürecinde yoluna Oracle ile devam edeceği öğrenildi. Oracle aynı zamanda Başkan Trump’a olan yakınlığı ile biliniyor.

Microsoft’tan Açıklama Geldi

Microsoft'tan Açıklama Geldi

Konuyla ilgili Microsoft’tan yapılan açıklamada, “Teklifimizin hem TikTok’un kullanıcılarının yararına olduğundan hem de ulusal güvenlik çıkarlarını koruduğundan eminiz. Bunu gerçekleştirmek ve servisin güvenlik, gizlilik, çevrimiçi güvenlik, yanlış bilgiyle mücadele gibi konularda en yüksek standartları karşılaması adına önemli değişiklikler yapacağımızı belirtmiştik. TikTok’un bu alanlarda nasıl bir değişimden geçeceğini görmeyi bekliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

ABD’li şirketin hangi değişiklikleri önerdiği şu an için bilinmiyor. Oracle ile sürecin nasıl devam edeceği ise bilinmiyor. Geçtiğimiz günlerde Bytedance’ın Pekin ofisinden bir sözcü, ”İstemediğimiz bir durum oluşmasındansa ABD pazarından çekilmeyi tercih ederiz” açıklamasını yapmıştı. Şirketin satıştan farklı seçenekler üzerinde yoğunlaştığı da gelen bilgiler arasında. Oracle, TikTok’u ‘güvenilir teknoloji ortağı’ olarak tanıtabilir.

Bytedance’ın önünde anlaşma yapmak için Kasım ayına kadar süre bulunuyor. Bu süre içerisinde TikTok’un ABD operasyonlarının başka bir şirkete satılması gerekiyor. Aksi takdirde uygulamanın erişime engellenmesi söz konusu olacak. ABD hükümeti TikTok’un kullanıcı verilerini Çin hükümeti ile paylaştığını iddia ediyor. Bytedance ise bu iddiaları reddediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum