Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Bytedance’ın Tencent’e Açtığı Dava Çin Mahkemesi Tarafından Kabul Edildi

Bytedance’ın geçtiğimiz günlerde Tencent aleyhine açtığı dava mahkeme tarafından kabul edildi.
Bytedance’ın Tencent’e Açtığı Dava Çin Mahkemesi Tarafından Kabul Edildi

Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip Çin, bünyesindeki şirketler ile çok büyük potansiyele sahip olmakta. Özellikle teknoloji ve bilişim şirketleri hem dünya genelinde hem de Çin’de hızla büyüyor. Sosyal medya alanındaki en güçlü uygulamalardan biri olan TikTok, Çin merkezli Bytedance tarafından geliştirildi. Dİğer yandan oyun sektöründe de Tencent yükselişi ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Son dönemde Çin hükümeti tarafından bu şirketlere yönelik belirli düzenlemeler getirilmişti. Pekin yönetimi özellikle haksız rekabetin önüne geçmek adına bir dizi değişiklik yaptı. Geçtiğimiz günlerde Bytedance, haksız rekabete neden olduğu gerekçesiyle Tencent’e dava açtığını duyurmuştu. Açılan davanın mahkeme tarafından kabul edildiği belirtildi.

Mahkeme Davayı Kabul Etti

Mahkeme Davayı Kabul Etti

Bir ByteDance sözcüsü, Pekin Fikri Mülkiyet Mahkemesi, Tencent aleyhine açılan bir ByteDance davasının devam etmesine izin verdi. Yeni medya şirketi ByteDance, Tencent’in TikTok’un Çince versiyonu olan Douyin’e getirdiği kısıtlamaların Çin’in tekel karşıtı taslak kurallarını ihlal ettiğini iddia etti. Douyin’in merkezi Pekin’de, Tencent’in üssü ise Shenzhen’de bulunuyor.

Geçtiğimiz üç yıl boyunca Tencent, Douyin’i, WeChat ve QQ’dan engellediği iddia ediliyor. Tencent haksız bir şekilde kullanıcıların kısa video uygulamasındaki içeriği görüntülemesini veya paylaşımını kısıtlamak ile suçlanıyor. Douyin, Tencent’in “şüphesiz” davranışının, önerilen tekel karşıtı yasanın yasakladığı “rekabeti dışlamak ve sınırlamak için piyasa hakimiyetini kötüye kullanarak elde edilen tekelci davranış” oluşturduğunu söyledi.

Bytedance’tan konuyla ilgili “Rekabetin tüketiciler için daha iyi olduğuna ve yeniliği teşvik ettiğine inanıyoruz. Bu davayı haklarımızı ve kullanıcılarımızın haklarını korumak için açtık.” açıklaması yapılmıştı. Tencent ise yanıt olarak suçlamanın yanlış ve kötü niyetli bir hareket olduğunu düşünüyor.

Şirket her gün 600 milyon kullanıcı tarafından kullanılan Douyin’in WeChat’in kullanıcı verilerine erişmek için yasa dışı ve rekabeti engelleyici yöntemler kullandığını ve platform ekosistemine, kullanıcı haklarına zarar verdiği için ByteDance’e dava açmayı planladığını açıkladı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum