Yatırım yapmaya başla!

Efsanevi Wall Street Yatırımcısının Beklenen 2020 Tahminleri Geldi

Efsanevi Wall Street yatırımcısı Byron Wien, 2020’de gerçekleşmesinin muhtemel olduğunu düşündüğü 10 sürpriz listesini yayınladı.
Efsanevi Wall Street Yatırımcısının Beklenen 2020 Tahminleri Geldi

Blackstone Başkan Yardımcısı Byron Wien, 2020’de kapsamlı bir ticaret anlaşma olmayacağını, FED’in düşük performanslı bir ekonomi nedeniyle faiz oranlarını iki kez düşürmek zorunda kalacağını ancak S&P 500’ün artan oynak ticarete rağmen hala tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşacağını söyledi.

Bu tahminler 50 yıllık Wall Street kıdemlisi Wien’in Morgan Stanley’de baş yatırım stratejisti olduğu 1980’lerin ortalarında yayınlanmaya başlayan okunması gereken On Sürpriz listesinde yer aldı. Byron Wien, teknoloji hisselerinin 2020 boyunca daha geniş pazarın düşük performans göstereceğini ve havayolu hisselerinin toparlanacağını öngördü.

Jeopolitik açıdan ise İngiltere’nin Avrupa Birliği’ni ilk ve son kez terk edeceğini ve Ortadoğu’daki gerilimlerin artacağını bildirdi. Wien’in Blackstone’da özel servet çözümleri grubunun baş yatırım stratejisti olan Joe Zidle ile birlikte yayınladığı liste, yüzde 50’den fazla gerçekleşme şansı gördükleri olası olayları derledi.

FED Kesintilerinin Ardından Hisseler Yükselir

FED Kesintilerinin Ardından Hisseler YükselirWien, 2020’de durgunluktan kaçınılacağını ancak ekonomik büyümenin tahminlerin altında kalacağını söyledi. Bunun da FED’i faiz oranlarını iki kez çeyrek puan veya bir büyük kesinti oranında azaltmaya iteceğini dile getirdi. Listede, ekonominin tahminleri karşılamayacağı ama bir resesyondan da kaçınılacağı, Jerome Powell’ın oranı yüzde 1’e düşüreceği kaydedildi.

S&P 500’ün ilk kez 3.500’ün üzerine çıkacağını tahmin eden Wien, bununla birlikte oynaklığın artacağını ve yıl boyunca çeşitli piyasa düzeltmeleri olacağını aktardı. CNBC’nin araştırmasına göre ortalama 2020 yıl sonu S&P hedefi 3.330’ken, en yükseği 3.500 ile Oppenheimer’dan ve en düşüğü 3.000 ile Michael Wilson’dan geldi.

Ancak Wien hisse senetlerinin yükseldiğini görürken, desteğin temelde güçlenmeyeceğini öne sürdü. Kazançların sadece yüzde 5 artacağını dile getirdi.

Büyük Bir Brexit Galibi

Büyük Bir Brexit GalibiYıllarca süren müzakerelerin ardından Wien, 2020’nin İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden resmi olarak ayrıldığı yıl olacağını dile getirdi. Yeni kazanılan netlikle İngiltere’nin yükselen İngiliz piyasaları ve sterlinle ayrılıktan kazanan olarak çıkacağını aktardı.

Ancak Avrupa Birliği’nde kalan ülkelerin aynı şekilde faydalanmayacağını sözlerine ekledi. Bloğun Amerika Birleşik Devletleri ve Asya’ya göre düşük performans göstereceğini öngören Wien, AB ekonomisinin hafif kalmaya devam edeceğini belirtti.

Eşitsizlik ile İklim Değişikliği Önemli Seçim Temaları Olacak

Eşitsizlik ile İklim Değişikliği Önemli Seçim Temaları Olacak10 Sürpriz listesinde Wien, eşitsizlik ve iklim değişikliğinin önemli seçim temaları haline geldiğini ancak merkezci fikirlerin üstün geleceğini bildirdi. Temsilciler Meclisi’nin Senato’ya ithamnameler göndereceğini ancak Donald Trump’ın mahkum edilmeyeceğini veya görevden alınmayacağını kaydetti.

Trump’ın taraftarlarının ve birçok bağımsızın desteğini liberal adaylara kaydırmak için yeteri kadar bilginin açıklandığını savunan Wien, Demokratların Kasım’da Senato’yu alacaklarını yazdı.

Teknoloji Düşük Performans Gösterecek

Teknoloji Düşük Performans GösterecekTeknoloji, 2019’da yüzde 48 getiriyle tüm sektörleri yönlendirirken Wien 2020’nin farklı biçimde şekilleneceğini öngördü. Bazı FAANG isimlerinin, büyüyen politik inceleme ve sosyal geri tepme sayesinde daha geniş pazarda düşük performans gösterebileceğini savundu.

Hükümetler geçmişte büyük teknolojileri parçalamaya çalışsa da Wien, bu kez Amerikan halkının yaygın desteği ile daha büyük başarılara ulaşılabileceğini dile getirdi.

Ayrıca Çin’in fikri mülkiyet elde etme yeteneği sınırlandırılmadığından ikinci aşama ticaret anlaşmasının yokluğuyla teknolojinin kısımlara ayrılabileceğini bildirdi. “5G ve diğer teknoloji donanımları için ayrı standartların geliştirilmesi, dünya ekonomilerinin geleceği için kötü bir haber olduğunu kanıtlıyor” dedi.

Petrol Daha Yükseğe Çıkıyor

Petrol Daha Yükseğe ÇıkıyorWien, Orta Doğu’da jeopolitik gerilimler arttıkça ABD WTI ham petrolünün 2020’de varil başına 70 dolara kadar çıkacağını öngördü. WTI şu anda varil başına 63 dolar civarında işlem görüyor ve 2018’den bu yana 70 doların üzerine çıkmadı.

Petrol fiyatları İranlı General Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ardından Cuma günü yüzde 3’ün üzerinde değer kazandı. Ancak Pazartesi günü yatırımcıların daha az endişe duymasıyla petrol kazançlarını geri verdi.

Bununla birlikte, Wien misilleme olacağını ve bunun hedeflenen bir petrol saldırısı şeklinde olacağını tahmin etti. İran’ın İsrail ve Suudi Arabistan’a karşı düşmanca eylemlerini hızlandıracağını ve Hürmüz Boğazı’nın kapanacağını söyledi. Dünyanın petrol arzının beşte birinden fazlası söz konusu su yolundan geçtiği için bunun dünya çapında hissedileceği vurgulandı.

Boeing Yükseliyor

Boeing Yükseliyor2020’nin Boeing 737 Max modelinin gökyüzüne döndüğü yıl olacağını ve bunun da havayolu hisseleri için avantajlı olduğunu savundu. Geçtiğimiz günlerde CEO’su Dennis Muilenburg’u kovan şirketin uçağı çevreleyen sorunları çözeceğini ve teslimatların yeniden başlayacağını söyledi.

Bunun da havayollarının daha verimli çalışmasına ve kârını artırmasına olanak tanıyacağını öne sürdü. Ayriyeten havayolu hisselerinin pazar lideri olmaya yürüyeceğini kaydetti.

Wien’in 2019 Yılı için On Sürpriz Listesine Bakış

Wien’in 2019 Yılı için On Sürpriz Listesine Bakış2019’un On Sürpriz listesine bakıldığında, Wien’in bazı tahminlerinin gerçekleştiği görüldü. Örneğin Wien, Şanghay Kompozit Endeksi’nin yüzde 25 artacağını öngörüyordu ve endeks yılı yüzde 22.3’lük bir kazançla bitirdi. FED’in faiz artırmayı durduracağını da söylemişti. Ancak kurumun oranları üç kez düşüreceğini tahmin edemedi.

Ayrıca teknoloji ve biyoteknoloji stoklarının ralli yapacağını da bildi. Daha geniş Pazar için yüzde 15’lik artış görmüştü ve tahmini S&P 500′ün 2019’daki yüzde 28’lik getirisinin neredeyse yarısına tekabül etti. Siyasi tahminlerinden bazıları da tutmadı.

Wien, 29 Mart’a kadar bir Brexit anlaşmasına ulaşılamayacağı tahmininde haklı çıksa da Theresa May‘ın iktidarda kalacağı ve ikinci bir referandum yapılacağı yönündeki öngörülerinde yanıldı. Son olarak, yükseliş hissinin yatırımcıların altın gibi güvenli liman varlıklarından uzaklaşmasına yol açacağını ve değerli metalin 1000 dolara düşeceğini savundu ama altın yılı 1.523 dolardan kapattı.

Jeopolitik gerginliklerin artacağını belirten Wien, İran’ın Ortadoğu’yu istikrarsızlaştırmaya devam edeceği ve Kim Jong Un’un Kuzey Kore’yi nükleer silahlardan arındırma vaatlerini yerine getiremeyeceği tahminlerinde bulunmuştu. Çin’in yüzde 6.5 büyüyeceğini aktaran Wien, artan borcun dünya çapında endişeye yol açacağını ve renminbi üzerinde olumsuz etki yaratacağını söylemişti. Wien Çin’e ilişkin şu ifadelerinde haklı az çok çıktı:

“Çin, “serbest ticarette dünya lideri olmak istiyoruz” diyor. Devam eden ABD anlaşmazlıklarından kaynaklanan kayıpları telafi etmek için dünyanın dört bir yanındaki elçileri daha iyi ikili ticaret koşulları müzakere etmeye gönderir.  Yabancı şirketlerin çoğunluk hissesini kontrol ettiği ortak girişimler tüm sektörlerde başlatılır. Çin’in dünyadaki etkisi arttıkça ABD kendisini daha fazla izole eder.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum