Yatırım yapmaya başla!

Büyümeye En Fazla Katkı İhracattan Gelirken İş Dünyası Sonuçlardan Memnun

Üçüncü çeyrek büyüme rakamlarına göre özel tüketim harcamaları azalırken, net dış talepteki artış ekonomiye en büyük katkıyı sağladı. TİM Başkanı Gülle büyümede son 10 yılın en büyük ihracat desteği görüldüğünü söyledi.
Büyümeye En Fazla Katkı İhracattan Gelirken İş Dünyası Sonuçlardan Memnun

Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde %1,6’lık artış ile piyasa beklentisinin altında büyüme gerçekleştirse de, halen pozitif bölgede olunması ve dengelenme sürecinin başlaması iş dünyası tarafından olumlu karşılandı.

Büyümenin beklentinin altında gerçekleşmesinin en büyük sebebi ise Ağustos ayında yaşanan kur atakları, bunun yatırımları ve üretimleri düşürmesi, dahası stoklardan kullanımın artması olarak gösterildi. 3. çeyrek büyüme rakamlarına en büyük katkı ise ihracattan geldi.

Geçen yıla göre stok rakamlarında 30,8 milyar TL kötüleşme olan Türkiye, son 6 ayda 8,6 milyar liralık stok kullandı.

Döviz kurlarındaki sert yükseliş sonrası üreticinin stoklarını kullanmaya başladığını belirten uzmanlar, bu durumun büyüme rakamını 5,6 puan aşağı çektiğini bildirdi. Yurt içi tüketimin ancak %1,1 olurken, devlet harcamalarının %7,5 oranında artmış olmasının, stoktaki malların ihracatta kullanıldığının bir göstergesi olduğu yorumlandı.

Altın ihracatında artış olurken, döviz kurunun yüksek olması sebebiyle ara malını satın alıp, üretim yapıp satmak yerine, elindeki stokları kullanmayı tercih eden sektörün ülkenin büyüme oranını aşağı çektiği ifade edildi.

Büyümeye en büyük katkı 6,7 puanla ihracattan geldi.

Türkiye ekonomisinin genellikle tüketici harcamaları ile büyüdüğünü söyleyen ekonomistler, son verilerde bu kez devlet harcamasının vatandaşın harcamasının önüne geçtiğini bildirdi. Büyüme rakamlarında görülen en önemli değişimlerden biri ise döviz kurlarının tarihi seviyeleri görmesiyle otomotiv ve beyaz eşya üretiminde aşırı düşüş oldu.

Dayanıklı tüketim malları dahil bu alanın üretiminde %24, giyim ve temizlik malzemeleri gibi yarı dayanıklı mal üretiminde %4,5, dayanıksız mal üretiminde ise %5,7 oranında daralma gözlendi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, ellerindeki verilerin ihracatın büyümeye çok önemli katkı sağlamaya devam edeceğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Türkiye ekonomisinin dengelenme ve disiplin dönemi olarak geçiyor olmasının ihracata önemli bir misyon yüklediğini ifade eden Gülle, Ekim ve Kasım aylarını Cumhuriyet tarihinin rekor ihracat rakamları ile tamamladıklarını, yılın üçüncü çeyreğinde büyümeye 6,7 puan ile son 10 yılın en büyük katkısını sağlamalarının kendileri için bir övünç kaynağı olduğunu vurguladı.

Gülle, TİM ve ihracatçı birliklerinin gelecek yıl da milli ihracat seferberliğini aynı hızla sürdüreceğini, Türkiye ekonomisinin 2019 yılını da pozitif büyüme ile tamamlaması için üzerlerine düşeni tam anlamıyla gerçekleştireceklerini dile getirdi. TİM ve ihracatçı birliklerin, döviz gelirlerinin dinamosu olarak ülkemizin finansal istikrarına katkı sağlamayı sürdüreceğini belirtti.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan da sonuçları dengelenme sürecinin meyvelerinin alınması olarak yorumladı.

Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan dönemde kur şokları nedeniyle ekonomiye ayar verilmeye çalışıldığını belirten Kaan, bunun etkisiyle önceki dönemlere göre bir ivme kaybı yaşandığını, yapılan tüm saldırılara rağmen %1,6 oranında büyüme sağladığımızı söyledi. İç talepteki ivme kaybının yerine, dış talepte artış olmasının açıklanan verilerde en sevindirici haber olduğunu dile getiren Kaan, orta ve uzun vadede büyüme performansımızı sürdürmeyi hedefliyorsak, ihracatın sürekli olarak artırılması ve dış talebin büyümeye katkısının kalıcı hale getirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum