Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Büyüme Yavaş Kalacak Olsa Bile Küresel Resesyon Korkuları Abartılı

ABD’li borsa şirketi ve banka PNC’nin eş yatırım stratejisti başkanı Jeff Mills, küresel resesyon korkularının abartılı olduğunu söyleyerek dikkat çekici yorumlarda bulundu. İşte detaylar;
Büyüme Yavaş Kalacak Olsa Bile Küresel Resesyon Korkuları Abartılı
Yorum

ABD’li borsa şirketi ve banka PNC’nin eş yatırım stratejisti başkanı Jeff Mills, küresel büyüme korkularının yakında ABD borsalarındaki tutumlarını gevşetebileceğini söyledi. Yılın ikinci yarısına girerken küresel büyüme hikayelerinin ABD’de problemlere yola açabileceğini dile getiren Mills, sonrasında ise dünyanın en büyük ekonomisinin küresel büyümenin dengelenmesine ve ardından da kazançlar gibi şeylere odaklanacağını belirtti.

PNC Financial Services Group’un ortak yatırım stratejisti başkanı Mills konuşmasında, Wall Street’in çoğu gibi geçen haftaki ters verim eğrisinden dolayı fazla korkmadığını açıkça belli etti. Neticede kısa vadeli Hazine getirilerinin, uzun vadeli emsallerini geçmesi geniş ölçüde gelen bir durgunluğun işareti olarak görülüyordu.

Ancak PNC’nin Jeff Mills’i bunu farklı şekilde yorumlayarak, inversiyonun yatırımcılar tarafından ihtiyatla karşılanması gerektiğini bildirdi.

PNC İnversiyon Yatırımcılar Tarafından İhtiyatla Karşılanmalı Çünkü ters verim eğrisi Mills’e göre ABD ekonomisinin frene bastığını gösteren bir sinyalden ziyade teknik olarak güdümlü bir hareketti. Şu anda sabit getirili pazarda nüans olduğunun ve bunun az değer görmüş olabileceğinin üzerini çizen Mills, yapısal olarak verim eğrisinin normalde olacağından daha düz olduğunu ve büyümeyle alakası olmayan daha sık tersine dönmelerle karşılaşılabileceğini öngördü.

“Ters dönme ile durgunluk arasındaki değişkenliğin çok büyük olduğunu biliyoruz ve genellikle ters dönmenin başlangıç tarihi ile bir sonraki resesyon arasında olumlu S&P 500 getirileri görürsünüz.” diyen stratejist şöyle devam etti.

“Dolayısıyla bu kesinlikle hemen panik düğmesine basıp satış yapma zamanı değil. Bunu kabul etmeniz gerekir ama bence hala biraz daha zamanımız var.”

PNC Panik Düğmesine Basıp Satış Yapma Zamanı Değil Tüm bunların yanında Çin pazarı gibi dünyanın en belirgin zayıflık alanlarının, kendisinin analizlerine göre dibe ulaştığını belirtti. Örneğin Çin’de kredi büyümesinin en düşük seviyesine ulaştığını ve bunun da genel olarak küresel PMI verilerini yönlendirdiğini aktaran Mills, şu anda Avrupa’ya baktığınızda bile bunun küresel ekonomik büyüme ile alakalı kara leke olarak görüldüğünü söyledi.

The Citi Economic Surprise Index verilerinin Mart başında Ağustos ayından bu yana en düşük seviyesine ulaştığını hatırlatan Mills, Almanya’daki durgunluk korkularının da 2019 başından beri yükseldiğini, geçen hafta Alman tahvil piyasasından gelen endişe verici sinyallerle daha da kötüleştiğini vurguladı. Sonuç olarak Mills küresel büyümenin yavaş kalacağını ancak yakın zamanda yatırımcıların paydos etmesi için bir dönem olmayacağını şöyle aktardı. “Yakın zamanda bir tür yeniden hızlanma tahmin etmiyorum ancak hepimizin görmesi gereken şeyin beklenti veren bir stabilizasyon olduğunu düşünüyorum.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu