Yatırım yapmaya başla!

Büyük Video Oyunu Şirketlerinin Karşılaştığı Tek Sorun Fortnite Değil

PUBG’nin dev rakibi Fortnite ve video oyunu endüstrisi ile ilgili yorum yapan uzmanlar, Fortnite’ın tek sorun olmadığını söyledi. Detaylar aşağıda;
Büyük Video Oyunu Şirketlerinin Karşılaştığı Tek Sorun Fortnite Değil

Epic Games tarafından geliştirilen PUBG’nin dev rakibi Fortnite, son yıllarda video oyunu endüstrisini tek kelimeyle sarstı. İşte bu noktada analistlerin yorumları dikkat çekti çünkü uzmanlar; “büyük video oyunu firmalarının karşılaştığı tek sorun Fortnite değil” şeklinde açıklamalar yaptı.

Sonuçta bir co-op, sanal, online hayatta kalma oyunu olan Fortnite, son dönemde kendisini sosyo-kültürel manzaraya sokarak sektörün ötesine geçerek video oyunu endüstrisinde derin izler bırakmayı başarmıştı. Keza başarısı, Electronic Arts (EA) and Take-Two Interactive gibi en iyi video oyunu şirketlerini geleceklerini sorgulamaya yöneltmişti. Şubat ayının baların EA ve Take-Two hisseleri üçüncü çeyrek kazançlarını açıkladıktan sonra düşmüş, aynı gün Activision Blizzard da ciddi kayıplar yaşamıştı.

Analistler de burada en iyi oyun firmalarının karşılaştığı sorunların Epic Games tarafından yapılan Fortnite’ın yükselen rekabetinin ötesine geçtiği yönünde görüş bildirdi.

Fortnite Rekabettin Ötesine Geçti Oyunlar ve video oyunları alanlarında uzmanlaşmış bir pazarlama analiz şirketi olan Newzoo’nun kıdemli piyasa analisti Tom Wijman; “bence sorun sadece Fortnite değil” dedi. “Asıl problem beklentilerin çok yüksek olması ve Fortnite’ın parmağınızla gösterecek kadar kolay bir şey olması fakat sorunun nedeni değil” diyen Wijman, her oyunun şu anda Fornite ile karşılaştırıldığını söyleyerek Fortnite’ın popülerlik açısından patladığını ve hiçbir karşılığının olmadığını vurguladı.

Niko Partners’ta analist olan Daniel Ahmad da Fortnite’ın en iyi oyun şirketlerinin karşılaştığı sıkıntıların tek nedeni olduğunu kabul etmenin aptallık olacağını dile getirdi.

Fortnite Büyük Video Oyunu Şirketlerinin Karşılaştığı Tek Sorun DeğilTake-Two Interactive, söz konusu haberler için yorum yapmayı reddederken Electronic Arts ve Activision Blizzard ise CNBC’nin yorum isteğine cevap vermedi. Öte yandan video oyunu devlerinin yaşadığı son borsa kargaşası hakkında yorum yapan Wijman, sorunun bu şirketlerin ve aynı zamanda hissedarlarının şişirilmiş beklentilerinden kaynaklandığını söyledi. Fakat Daniel Ahmad, bunun şişirilmiş beklentilerden daha fazlası olduğunu anlatarak geçtiğimiz yıl düşük performans gösteren etkili isimlere ve hazırlanmakta olan gelecekteki ürünlere dikkat çekti.

Aslında EA kısa süre önce Apex Legends isimli kendi online oyunu başlatmış ve oyun 5 Şubat’ta başlatılmasından sonra 1 haftada 25 milyon oyuncuya ulaşmıştı.

Apex Legends Bşaarııs Fortnite Bağlı Ne var ki uzmanlar bunun başarısını da Fortnite’a bağlıyordu. IHS Markit’ten Piers Harding-Rolls; “bunun nedeni savaş oyunları pazarının o kadar hızlı hareket etmesidir ki piyasaya giren yeni bir ismin performansı önceki oyuna çok şey borçludur” ifadelerini kullanarak Fortnite’ın Apex Legends’ın neyle ilgili olduğunun hemen anlaşıldığı kadar büyük bir şey haline geldiğini vurguladı.

Nihayetinde analistler Fortnite’ın büyük video oyun şirketleri için sıkıntının tek nedeni olmasa da genellikle oyuncuların zamanı için rekabetin bir problem olacağı konusunda hemfikirdiler. Zira oyuncu bir oyun oynamayı tercih ettiğinde doğal olarak başka bir oyun oynayamazdı. Ayrıca oyuncu, belli bir oyunla çok ilgilendiği takdirde diğer oyuna geçme ya da diğer oyunda para harcama şansı da düşüyordu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum