Yatırım yapmaya başla!

Büyük Koalisyon Haberi Piyasaları Nasıl Etkiliyor?

Büyük Koalisyon Haberi Piyasaları Nasıl Etkiliyor?

CHP Antalya milletvekili Deniz Baykal, Meclis Başkanı adayı olarak gösterildi. Yurt içi piyasaları büyük koalisyon ihtimalini değerlendirirken, yurt dışında Yunanistan’dan gelecek haberler bekleniyor.

2 hafta önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme yapan Deniz Baykal, “Meclis Başkanı olmam Türkiye’nin normalleşmesine, uzlaşma kültürüne katkı sunar. Ayrıca olası bir AK Parti-CHP koalisyonuna kapı aralayabilir,” dedi.

Cumhuriyet Gazetesi’nin yer verdiği habere göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da AK Parti-CHP koalisyonuna sıcak baktığı ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na “Anayasal çizgilerimde kalacağım. Koalisyon hükümetine zorluk çıkarmayacağım” mesajını gönderdiği bildirildi.

AK Parti-CHP koalisyonunun, AK Parti-MHP koalisyonuna göre daha olumlu olacağını düşünen Credit Agricole Gelişen Piyasalar Stratejisti Guillaume Tresca, “CHP’nin ağırlığı Cumhurbaşkanı’nın etkisini biraz azaltabilir,” dedi.

Yurtdışı piyasalarını etkileyen Yunanistan sorununda ise henüz olumlu bir gelişme sağlanamadı. Başbakan Alexix Tsipras ve kreditörler dün bir görüşme yaptılar ancak bir anlaşmaya varamadılar. Bugün tekrar görüşmek için bir araya gelinecek. Toplantıdan bir anlaşma çıkmazsa konunun Brüksel’deki AB zirvesinde bir araya gelecek devlet başkanlarına havale edileceği söyleniyor.

Dolar/TL 5 Haziran’dan bu yana ilk kez 2,65’i görürken borsada durgunluk hakim. Borsa İstanbul 100 Endeksi, ilk seansı 83,840 puandan tamamladı.

Türk lirasının dolar ve Euro karşısındaki eşit ağırlıklı değerini ölçen sepet kur, 2,81 seviyesine indi. Euro/TL 2,9775 seviyesine gelirken; TL bugün dolar karşısında %0,5 üzerinde değer kazanan ve tek gelişen ülke para birimi oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum