Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Büyük Kayıpların Yaşandığı Borsada Gizemli Yatırımcı Korkusu

Borsa İstanbul’da tarihi kayıplar yaşanırken, vatandaşa yatırım konusunda başka seçenek bırakmayan ekonomi yönetimine de sitem ediliyor.
Büyük Kayıpların Yaşandığı Borsada Gizemli Yatırımcı Korkusu
HABER GİRİŞ

Tarihinin en çalkantılı ve spekülatif dönemlerinden birini geçiren Borsa İstanbul’da tartışmalar bitmiyor. Temmuz ayının ortasından itibaren başlayan keskin yükseliş, son iki haftadır yerini derin bir yıkıma bırakırken, yaklaşık bir buçuk ay içinde 1,8 milyar liralık bir kayıp olduğu hesaplandı.

Büyük yatırımcıların aynı anda Vadeli İşlemler Piyasası’nda yüksek risk alması ve spot piyasada alım yapması, BIST 100 endeksinin sert yükselmesini sağladı. 13 Eylül sonrası başlayan düşüşle ise yüzde 14’ten fazla geri çekilme kaydedildi.

Bankacılık hisseleri yatırımcısına çok büyük kazançlar sunduktan sonra, riskli sistemde meydana gelen bozulmanın etkisiyle kayba geçti. Borsa son birkaç gündür yatay hareket etse de yatırımcıların kaygıları bitmiş değil.

Üst üste gelen kayıpların ardından ekonomi yönetimi, borsa yetkilileri, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve diğer yetkili birimler günlerce süren toplantı yaptı. Bu toplantılar sonucunda oluşan zararın aracı kurumlar tarafından karşılanması konusunda fikir birliğine varıldı.

Kayıpta Asıl Tablo 30 Eylül’de Belli Olacak

Şu ana kadar aracı kurumlarda müşterilerinin yaptığı işlemler nedeniyle oluşan zararın 2 milyar liraya ulaştığından söz edilirken, buna ek olarak hisselerde hareketleri başlatan oyuncuların kazancından kaynaklanan 500 milyon liralık bir zarar da gündemde.

GCM Yatırım Banner

Aracı kurumlar, 30 Eylül’den önce arbitraj fonları ile uzlaşmaya gidip daha büyük zarar görmemek için adım atarken, birçok hissede durum az da olsa normale dönmüş gibi görünüyor.

Ancak borsada bilinen oyuncuların haricinde, ismi bilinmeyen kişilerin büyük endişe kaynağı olduğu ifade ediliyor. Bu kişilerin yaptığı yönlendirmeler neticesinde başka yatırımların olup olmadığının henüz bilinmediği ve asıl durumun 30 Eylül’den sonra ortaya çıkacağı ifade ediliyor.

Yanlış Yönlendirme Vatandaşa Borsada Kaybettirdi

Yanlış Yönlendirme Vatandaşa Borsada Kaybettirdi
Kaynak: Twitter

Bunun yanında Merkez Bankası’nın düşük faiz politikası, döviz kurlarında yapılan baskılama ile birlikte vatandaşa borsadan başka seçenek bırakılmadığı belirtiliyor.

Sermaye piyasası uzmanları ise borsanın imajının zaten bozuk olduğunu, şu an yaşanan gelişmelerin ardından daha da zedelendiğini söylüyor.

Bu arada BIST 100 endeksi günü yüzde 0,17 değer kazancıyla 3.265 puandan tamamladı. Analist Tunç Şatıroğlu, 3320 direncini geçmesi halinde teknik düşüş trendinin bitmiş olacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın