Paylaşım

Büyük Ekonomilerin Refinanse Edeceği Borç Miktarı 7 Trilyon Dolar


 

Yeni başlayan yıl itibariyle ülkeler ekonomilerindeki son durumu değerlendirme ve değişikliğe gitme arayışlarına girdi. Buna göre dünyanın en büyük ekonomileri 2016 yılında 7 trilyon dolar borç refinanse edecek.

Dünyanın en büyük ekonomilerinin 2016 yılında refinanse edeceği borç miktarı 7 trilyon dolar olarak belirlendi. Bu rakam geçen yılla hemen hemen aynı düzeyde gelirken, son 4 yılın da en düşüğü olarak gerçekleşecek.

G-7 ülkelerine ek olarak; Brezilya, Çin, Hindistan ve Rusya’nın ihraç ettiği devlet tahvillerinin vadesi bu yıl içerisinde dolacak. Vadesi dolacak olanların toplamı ise 7.1 trilyon civarında gerçekleşecek. Bloomberg tarafından açıklanan verilere göre; Japonya, Almanya, İtalya ve Kanada gibi vadesi 2016’da dolacak olan devlet tahvillerinin miktarı bir önceki yıla göre düşüş gösterdi. ABD, Çin ve İngiltere’deki tahvil miktarlarında ise artış olacak.

Bloomberg bu alanda son üç yıldır veri yayınlamaya başladı ve vadesi dolan devlet tahvillerinin neredeyse her yıl düşüş gösterdiği ortaya çıktı. ABD Merkez Bankası’nın (FED) 2006 yılından bu yana ilk kez aldığı faiz artırma kararının rekor seviyede düşük ve kademeli bir şekilde artıracak olmasının, ek olarak tahvil piyasasındaki yeniden yapılandırmanın tahvil piyasasını desteklemesi bekleniyor. Öte yandan ekonomistler dünyanın en büyük ekonomileri için 2016 yılında da yedinci kez daralma bekliyor.

Credit Agricole baş faiz stratejisti Mohit Kumar konuyla ilgili olarak; “Bu ülkelerin birçoğu mali disiplin yolunda hareket ediyor. Kriz döneminde birçok nedenle genişlemeci mali politikalar söz konusuydu. Amaç ekonomik büyümeyi desteklemek ve borçluluğu özel sektörden kamuya kaydırmaktı,” şeklinde bir değerlendirmede bulundu.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’deki yavaşlama konusunda, Çin People’s Daily gazetesi tarafından yayımlanan habere göre; Çin Merkez Bankası finansal piyasalardaki değişikliklere göre para politikasında ince bir ayar yapabilir ve likiditeyi makul bir şekilde genişletebilir. Bunun yanında Çin ekonomisinin yeni dönemde ihtiyatlı davrandığı para politikasında daha rahat bir yol izlemesi de gelen öngörüler arasında.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın