Paylaşım

Bütçe Açığı İlk Yarı Yılda Tarihi Zirveyi Gördü!


 

2017 yılının Ocak ve Haziran aylarını kapsayan, altı aylık merkezi yönetim bütçesi açıklandı. Buna göre ilk yarı yılda 25,2 milyar lira ile rekor bütçe açığı verildi. Haberin ayrıntıları şöyle...

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Ekonomik Gelişmeler ve Ocak – Haziran 2017 Dönemi Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri” konulu bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Bu toplantıda yapılan açıklamalara göre; yılın ilk altı aylık döneminde 25,2 milyar lira bütçe açığı gerçekleşti.

Altı aylık dönemde tarihi zirveyi gören bütçe açığı, sadece Haziran ayında 13,7 milyar lira oldu. Geçmiş yılların aynı dönemiyle kıyaslandığında rekor düzeyde gelen açık, ekonomideki büyümenin bedeli olarak değerlendiriliyor.

Bakan Naci Ağbal, 2017 yılı için hedeflenen bütçe açığının 46,9 milyar lira olduğunu söyleyerek ilk yarı yılda beklentinin üzerinde gelmesinin nedenlerini açıkladı.

Haziran ayı bütçe giderlerinin 57,7 milyar lira, faiz hariç bütçe giderlerinin 56,4 milyar lira, bütçe gelirlerinin 43,9 milyar lira ve vergi gelirlerinin 36,4 milyar lira olduğu bildirildi. Ocak ve Haziran aylarını kapsayan altı aylık süreçte ise; 324,4 milyar lira bütçe gideri, 297,4 milyar lira faiz hariç bütçe gideri, 27 milyar lira faiz gideri, 299,2 milyar lira bütçe geliri ve 246,1 milyar lira vergi geliri gerçekleşti.

Bakan Ağbal; ikinci yarıda aldıkları önlemler sayesinde vergi gelirlerinin yukarı çekileceğini ve bütçe harcamalarında düşüş olacağını söyledi.

Ağbal daha önce yaptığı açıklamalarda da, 2017’de merkezi yönetim bütçesi açığının beklenenden biraz yukarıda olacağını söylemişti. Vergi gelirleri cephesinde olumlu bir performans sergilediklerini dile getiren Ağbal, bütçe gelirlerinin geçen yılın aynı dönemiyle kıyasla %8,8, vergi gelirlerinin ise %13,6 artış gösterdiğini ifade etti. Maliye Bakanı ayrıca, yıl sonuna kadar herhangi bir vergi artışı gerçekleşmeyeceğini ve tedbirlerin Eylül ayı gibi bitirileceğini dile getirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, bugün bankalarla yaptığı görüşmede sıkı duruşun devam edeceğini söyledi.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, bugün Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği üyeleri ile bir toplantı gerçekleştirdi. Burada yaptığı sunumda; son dönemde gelen verilerin ekonomideki toparlanmaya işaret ettiğini belirtti. Çetinkaya, enflasyonda belirgin bir düzelme olana kadar da sıkı duruşun sürdürüleceğini bildirdi.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın