Yatırım yapmaya başla!

200 Milyon Dolarlık Burj Al Babas Projesinde İflas Kararı Çıktı

750 bin metrekare arazi üzerinde 200 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen Burj Al Babas isimli projenin sahibi şirkete mahkeme iflas kararı verdi. İşte detaylar;
200 Milyon Dolarlık Burj Al Babas Projesinde İflas Kararı Çıktı

Bolu’da hayata geçirilen Burj Al Babas adlı proje, son dönemde sosyal medyada tartışma konusu olmuştu. Şimdi ise projenin sahibi olan şirkete mahkeme tarafından iflas kararı verildi. Mudurnu’da 750 bin metrekare arazi üzerinde 200 milyon dolar yatırımla hayata geçirilen Burj Al Babas için Haziran ayında İstanbul 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvuru yapılmış ve konkordato talebinde bulunulmuştu.

Burj Al Babas Termal Turizm Pazarlama İnşaat Taahhüt Limited Şirketi’ne başvuru sonrasında 3 ay süre verilmişti.

Burj Al Babas'a 3 Ay Süre VerilmiştiMahkeme bu sürenin sonunda konkordatonun başarıya ulaşma şansı olmadığını belirterek iflas kararı verdi. 732 villa, AVM, otel ve iki kongre merkezinin yer aldığı projede, yabancı yatırımcılara 350 mülk satılmıştı. Yapılan haberlerden konkordato başvurusunda bulunulduğu öğrenilmişti. Bugün ise mahkeme heyeti, projenin sahibi şirket için iflas kararını verdi.

Sarot Group bünyesindeki şirket için Habertürk yazarı Fatih Altaylı, 16 Kasım’da yayımladığı köşe yazısında “Drakula Mudurnu’ya mı yerleşecek!” başlığını kullanmış ve projenin tanıtım duyurusunu yorumlamıştı. Altaylı yazısında projenin betonlaşma örneği olduğunu sert bir dille ifade ederken, “Drakula Family, Romanya’nın havasını suyunu beğenmediği için Mudurnu’ya göç etmeye karar vermiş gibi bir görüntü,” olduğunu dile getirmişti.

9 Kasım tarihli duruşmada komiser heyetinin gönderdiği raporu dikkate alan mahkeme heyeti ise projenin sahibi şirket için iflas kararı verdi.

Mahkeme Heyeti İflas Kararı VerdiSarot Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Yerdelen, konu hakkında bir değerlendirmede bulundu. İflas kararını temyize götüreceklerini belirterek, şirketin taşeron firmalara 40 milyon lira civarında borcu olduğunu da söyledi. Seçimden önce 350 mülk sattıklarını dile getiren Yerdelen, “Seçimden sonra Dubai, Bahreyn, Kuveyt gibi ülkelerden alıcılar takdit ödemelerini yapmamaya başladı. Art niyetli olsak kaçar giderdik. İflas kararını kaldırıp, yapımı başlayan 587 villanın inşaatını tamamlayacağız,” dedi.

Yerdelen, sosyal medyada projenin mimarisinin ve yoğunluğunun tartışma konusuna “Kamu yararı vardır” belgesi ile cevap verdi.

Kamu Yararı Vardır BelgesiYerdelen, 2011 – 2014 yılları arasında araziyi topladıklarını dile getirerek İçişleri Bakanlığı’na projeyi sunduklarını söyledi. Bu şekilde “Kamu yararı vardır,” belgesi aldıklarını da ifade etti. Valiliğin toprak incelemeleri ve belediyenin ise imar planını yaptığını söyledi. Yabancıların da taleplerini dikkate alarak projenin mimarisini geliştirdiklerini açıkladı. Tasarımda ise Galata ve Kız Kulesi’nden esinlenildiğini belirtti.

Projenin internet sitesinde villaların dövizle satışının yapıldığı ve fiyatların 370 bin dolar ile 530 bin dolar arasında değiştiği bilgileri yer alıyor. Devre mülk olarak da kullanılabilen yapıların içinde termal havuz ve sauna bulunuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum