Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Burger King’in Ana Hissedarı 2019’un İlk Çeyreğinde Beklentileri Karşılayamadı

Burger King'in ana hissedarı olan Restaurant Brands International, 2019'un ilk çeyreğinde analist beklentilerinin altında bir kazanç açıkladı.
Burger King’in Ana Hissedarı 2019’un İlk Çeyreğinde Beklentileri Karşılayamadı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Restaurant Brands International, Tim Hortons’ın tüm mücadeleleri devam ederken, analistlerin beklentilerinin altında kalan üç aylık kazanç elde ettiğini açıkladı. Şirketin hisse senetleri açılış öncesi işlemlerde yaklaşık yüzde 4 düşüş kaydetti.

Şirketin CEO’su Jose Cil, “Genel olarak, üç ikonik markamızın her biri için uzun vadeli büyüme beklentilerine güveniliyoruz,” dedi.

Üç Markanın Uzun Vadeli Büyümesine GüveniliyorCil, franchise karlılığını artırırken mükemmel bir konut deneyimi sağlamaya odaklandıklarını da dile getirdi. Şirketin, hisse başına kazancı 58 sent değerindeki beklentiye karşın 55 sent olarak gerçekleşti. Geliri ise 1,26 milyar dolarlık beklentiye karşın 1,27 milyar dolar düzeyinde açıklandı.

Burger King’in ana şirketi, yılın ilk çeyreğinde net kârını 246 milyon dolar veya hisse başına 53 sent kazanç açıkladı. Bu değerler, geçen yılın aynı döneminde 278,6 milyon dolar net kâr ve hisse başına 59 sent kazanç şeklindeydi. Şirket düşüşü vergilerden daha yüksek harcamalara bağladı.

Şirketin net satışları yüzde 1 oranında artışla 1,27 milyar dolara yükselirken, 1,26 milyar dolarlık analist beklentilerini aştı.

Net Satışlar Yüzde 1 ArttıPopeyes Louisiana Kitchen’ın satın alma masrafları, destek merkezlerinin yeniden yerleştirilmesi ve diğer masraflar hariç hisse başına kazancı, 55 sent oldu. Refinitiv analistleri ise 58 sentlik kayıp öngörüyordu.

Burger King ve Popeyes tahminleri aşan mağaza satış büyümesi bildirirken, Tim Hortons düşüşe geçti. Popeyes, aynı mağazadaki satış artışının yüzde 0,6 olduğunu ve tahminlerin yüzde 0,1’in üzerinde olduğunu bildirdi.

GCM Yatırım Banner
Şirketin en büyük zinciri olan Burger King, aynı mağaza satışlarının %2,2 oranında arttığını açıklarken, Wall Street %1,8 artış bekliyordu.

Burger King Satışları Yüzde 2,2 ArttıBurger zinciri yaptığı açıklamada, 2019 yılının sonuna kadar ülke genelinde bitki bazlı köftelerle yapılan Impossible Whopper’ı çıkarmayı planladığını duyurdu. Şirket, St. Louis testinin sonuçlarının Impossible Whopper satışlarının geleneksel Whopper satışlarını tamamladığını belirtti.

Tim Hortons’taki satışlar en az yılda yüzde 0,6 düşüş gösterirken, analistler aynı mağa satışlarının yüzde 2 büyümesini bekliyordu.

Tim Hortons Satışları Yüzde 0,6 DüştüYöneticiler, Kanada’daki şiddetli hava koşullarının aynı mağaza satış artışını yüzde 1 oranında azalttığını söylediler. Yöneticiler, “Roll up the Rim” çekilişlerinde toplanması için yapılan ilave yatırımların beklendiği kadar fazla katılım sağlayamadığını da açıkladılar.

Kanadalı kahve zincirinin büyümesini iç pazarda yavaşlatan Restaurant Brands, ilk üç mağazasıyla hızla genişleyen Çin pazarına girmeye çalışıyor ve önümüzdeki on yılda Çin’de 1500 mağaza açmayı planlıyor. Tim Hortons, şirketin toplam satışlarının yaklaşık yüzde 60’ını oluşturuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın