Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bundesbank Yılın İkinci Çeyreğinde Büyüme Uyarısında Bulundu

Almanya Merkez Bankası, 2019 yılının ilk çeyreğinde büyümeye katkı sağlayan özel faktörlerin sona erdiğini ya da tersine döndüğünü açıkladı. Detaylar aşağıda;
Bundesbank Yılın İkinci Çeyreğinde Büyüme Uyarısında Bulundu
Yorum

Almanya Merkez Bankası Bundesbank tarafından, bu yılın ekonomiye ilişkin Haziran ayı raporu yayımlandı. Raporda, Alman ekonomisinde 2019’un ilk çeyreğinde büyümeye sebebiyet veren özel faktörlerin devam etmediği için ekonominin küçüleceği uyarısı yer aldı.

Banka tarafından yayımlanan raporda Alman inşaat sektöründeki faaliyetlerin, kış mevsiminde ılımlı geçen havanın etkisiyle, yılın ilk çeyreğinde faaliyetlerini artırdığı hatırlatıldı. Fakat bununla birlikte sektör faaliyetlerinin bir soğuma sürecine girdiği belirtildi.

Bundesbank’ın raporunda Alman ekonomisinin Brexit, ticaret ihtilafları ve küresel ekonomideki yavaşlamadan kaynaklı küresel ekonomik dalgalanmalarla karşı karşıya kaldığına vurgu yapıldı.

Alman Ekonomisi Küresel Ekonomik Dalgalanmalarla Karşı Karşıya KaldıBelirtilen bu faktörlerin ihracata dayalı imalat sektöründe etkisini gösterdiğinin ifade edildiği raporda, Alman ekonomisinde yurt içi odaklı sektörlerin güçlü kalmayı sürdürdüğüne işaret edildi.
Söz konusu raporda ayrıca, “Ekonomide ikilik devam edecek.” değerlendirmesi yer aldı.

Öte yandan Avrupa’nın en büyük ve dünyanın dördüncü sıradaki ekonomisi olan Almanya ekonomisi, önceki yılın son iki çeyreğinde büyümeyi durdurmuş ve ardından bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyrekle kıyaslandığında %0,4’lük büyüme göstermişti.

Mali önlemlerin özel tüketimi artırması, geçen yıl üretimdeki sıkıntıların ardından otomobil satışlarının toparlanması ve kışın ılımlı geçmesiyle inşaat sektörünün canlı kalması ilk çeyrekteki büyümede önemli rol oynamıştı.

Otomobil Satışlarının Toparlanması İlk Çeyrekteki Büyümede Önemli Rol OynamıştıBunlarla birlikte Brexit belirsizliği, ABD ile Çin arasındaki ticaret ilişkileri, otomobil sektöründe meydana gelen yavaşlama ve yumuşak küresel talep gibi etkenler ihracata dayalı Alman ekonomisini etkilemeye devam ediyor. Öte yandan Alman hükümeti 17 Nisan’da, bu yıl için daha önce %1 olarak bildirilen resmi büyüme beklentisini %0,5’e indirdi.

Almanya Merkez Bankası Bundesbank ise, 7 Haziran’da Almanya’nın bu yıla ilişkin büyüme tahminini %1,6 seviyesinden %0,6’ya indirmişti. Banka geçtiğimiz aylarda yine bir büyüme uyarısında bulunmuştu. Bununla birlikte Alman ekonomisinde temel trendin yeterli olmadığı bildirilmiş, ilk çeyrekteki büyümenin ilkbaharda tekrarlamayacağı açıklanmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu