Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bundesbank: Almanya’nın Resesyona Girmesinden Korkmak için Hiçbir Neden Yok

Almanya Merkez Bankası Bundesbank, dördüncü çeyrekte ekonominin durgunlaşacağını öngördü.
Bundesbank: Almanya’nın Resesyona Girmesinden Korkmak için Hiçbir Neden Yok
Yorum

Bundesbank, Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da büyümenin dördüncü çeyrekte durgunlaşacağını ancak bir resesyonun yaklaşmadığını açıkladı.

Almanya Merkez Bankası’nın aylık raporunda, ülkenin üretim durgunluğunu hafifletebileceğine dair temkinli işaretler olduğu ve önemli gerilemenin iş gücü piyasasını etkilemeye başlamasına rağmen iç talebin destek vermeye devam etmesi gerektiği belirtildi.

Alman Ekonomisinin Zayıf Aşamasının Son Çeyreğe Uzanması Bekleniyor

Alman Ekonomisinin Zayıf Aşamasının Son Çeyreğe Uzanması Bekleniyor“Alman ekonomisinin zayıf aşamasının yılın son çeyreğine uzanması bekleniyor. Fakat muhtemelen önemli derecede kötüleşmeyecek.” dendi. Bundesbank bazı ümit verici istikrara kavuşma işaretlerine de dikkat çekti. Örnek olarak üreticilerin iş beklentilerinin iyileşmesini ve sipariş akışının önceki aylarda sabit kalmasını gösterdi.

Bununla birlikte, genişleyici maliye politikasının da bir destek vermesi gerekirken özel tüketimin, güçlü bir iş gücü piyasası ve yükselen ücretler sayesinde dördüncü çeyrekte ekonomik büyümeyi desteklemeye devam etmesi gerektiği belirtildi.

“Büyük bölümü için ekonomi yılın ikinci yarısında temkinli olacak. Ama şu anda Almanya’nın resesyona girmesinden korkmak için hiçbir neden yok.” ifadelerine yer verilen raporda, genel ekonomik çıktının durgun kalabileceği aktarıldı.

Nihayetinde küresel bir ticaret savaşı, Çin’in kendi yavaşlaması ve değişen tüketici alışkanlıkları, Almanya’nın endüstrisini durgunluğa itti. Ancak iç ekonomi beklenmedik bir şekilde dirençli kalmayı başardı.

Alman Ekonomisi Üçüncü Çeyrekte Resesyondan Kaçındı

Alman Ekonomisi Üçüncü Çeyrekte Resesyondan KaçındıAlmanya ekonomisi, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 0.1 büyüme ile teknik resesyondan kaçınmıştı. Rakamlar yüzde eksi 0.1 olan resmi tahminlerin ötesine çıkarken daralma tahminlerini aşan GSYİH, teknik durgunluğun önüne geçmişti.

Federal İstatistik Ofisi’ne göre ekonomi, Temmuz ile Eylül ayları arasında yüzde 0.5 oranında büyüme kaydederken rakam; fiyat, mevsimsellik ve takvime göre ayarlandığında bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0.1 oranında gerçekleşmişti. Hanehalkı ve devletin nihai tüketim harcamaları artarken ihracat yükselmiş, ithalat ise aşağı yukarı sabit kalmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu