Yatırım yapmaya başla!

Bundesbank, Almanya’nın 2020’de %7,1 Daralacağını Söylese de Sonrası için İyimser

Küçüleceğine kesin gözüyle bakılan Alman ekonomisi, Bundesbank'ın karamsar yorumlarıyla gündeme geldi. İkinci çeyrek için daha sert gerilemeler öngörüldü.
Bundesbank, Almanya’nın 2020’de %7,1 Daralacağını Söylese de Sonrası için İyimser

En fazla koronavirüs vakasının görüldüğü 8. ülke olan Almanya’da 8736 kişi hayatını kaybetti. Mücadele dünya genelinde devam ederken, Euro Bölgesi’nin ekonomik anlamda en güçlü ülkesi olan Almanya’da Mayıs ayından bu yana önlemlerde kademeli bir yumuşatmaya gidildi.

Fakat derin bir resesyonla karşılaşacağı düşünülen ülke, kötü gelen bir dizi veri açıklamaya devam etti. Öyle ki bugün açıklanan Nisan ayı fabrika sipariş verileri, son 29 yılın en sert gerilemesini kaydetti. %25,8 azalan siparişler tahmin edilenden daha kötü geldi. Zaten Nisan’da kısıtlamalar henüz kaldırılmamıştı.

Almanya Merkez Bankası’ndan gelen yorum (Bundesbank) ülkenin ekonomide daha karanlık günler göreceğini duyurdu.

Pandemi nedeniyle getirilen kısıtlamaların Alman ekonomisini %6,6 küçülteceği söylenirken, daha da kötüsünü Bundesbank duyurdu. Bugün yayımladığı yarı yıllık raporunda gelecek dönemlerde toparlanmanın da mümkün olacağını söyleyen banka, 2020 yılı için %7,1’lik daralma tahmini açıkladı.

Bu yılı ve sonraki 2 yılı kapsayan öngörülerinde GSYİH seviyesinden beklentilerine yer ver veren Bundesbank, mevsim etkilerinden arındırılmış gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) için iç açıcı açıklamalar yapmadı. Buna gerekçe olarak da Covid-19  salgınını gösterdi.

Kısıtlamaların Almanya üretimini çok ciddi derecede sarstığı vurgulanan raporda, bundan kaynaklı olarak sert bir daralma beklendiği söylendi. 2020’nin ikinci çeyreğinde de daha sert bir daralma yaşanacağı ifade edildi. Buna karşın 2021’de %3,2 ve 2022’de %3,8 genişleme olacağının söylenmesi iç rahatlattı.

Fakat bilindiği gibi salgının seyri ve ikinci dalga endişelerinin yarattığı belirsizlik, kesin bir yorum yapmayı zorlaştırıyordu. Bu duruma da işaret edilen raporda pandemi krizinin iş gücü piyasasını da sarstığı da belirtildi.

Bundesbank Başkanı Jens Weidmann, şöyle konuştu;

Weidmann Ekonomi GörüşYayımlanan raporda dikkat çeken diğer ifadelerden biri de özellikle Nisan ayında dibe batan Alman ekonomisinin daha şiddetli bir işsizlikle karşılaşabileceği oldu. Euro Bölgesi’nin Nisan ayında %7,3’e yükselen işsizlik seviyesi, durumun kısa bir özeti sayılabilirdi.

Almanya’da 3 Haziran günü açıklanan rakamlara bakılırsa, pandemi nedeniyle işsizlik yüksek seviyelere çıktı.

Almanya Mayıs İşsizlik Grafik
Kaynak: Investing

2008 – 2009 yılında yaşanan ekonomik krizden bile daha kötüsünü görmeye hazırlanan Almanya ekonomisi, salgın görülmeden önce tahmin edilen büyüme tahminlerinin tamamından uzaklaştı. Ülkenin hükümeti ise tüketici harcamalarındaki azalma ve diğer etkenlerden ötürü %6,3’lük bir daralma bekliyor.

Toparlanması için Başbakan Angela Merkel ve hükümetinin de desteğini alan ülke, son olarak dün 130 milyar Euro’luk bir teşvik paketinde uzlaşma sağlanmasıyla konuşuldu. Beklenmedik derecede büyük gelen söz konusu paketin salgın etkilerini azaltarak ekonomiye destek olması ümit ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum