Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bulut, TCMB’nin 2016 Ekim’de Faiz İndirimini Pas Geçebileceğini İşaret Etti

Yurt içi piyasalar için haftanın en önemli gündem maddesi; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yarın gerçekleştireceği Ekim toplantısında alacağı kararlar.
Bulut, TCMB’nin 2016 Ekim’de Faiz İndirimini Pas Geçebileceğini İşaret Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Yakından bilindiği üzere Mayıs ayından bu yana TCMB, faizin üst bandında indirime gidiyor. Üstelik TCMB bu zor kararı, 15 Temmuz tarihinde yaşanan darbe girişimi ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in aldığı “not indirim” kararına rağmen vermişti. Ancak TCMB’nin yarın gerçekleştireceği Ekim toplantısında alacağı karar, son günlerde yüksek sesle tartışılmaya başlandı…

Bu durumun temel nedeni ise Dolar/TL paritesinde görülen hareketlilik. Yurt içinde yaşanan jeopolitik riskler ve küresel piyasalarda doların seyri, Türk lirasının kademeli olarak değer kayıpları yaşamasına neden oluyor. Dolar/TL paritesi, son günlerde iki kez rekor kırdı. Dünkü işlemlerde Musul’a yönelik operasyonlar ve ABD’de açıklanan Eylül ayına ilişkin TÜFE verilerinin etkisiyle Dolar/TL, 3,1140 seviyesine yükselerek tarihi rekor kırmıştı. Dolar/TL’nin rekoruyla ilgili tüm detaylara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Türk lirasının, dolar karşısında yaşadığı değer kayıpları, TCMB’nin faiz indirimine devam edip etmeyeceğiyle ilgili belirsizliği arttırmakta. Cumhurbaşkanı Ekonomi Danışmanı Yiğit Bulut, TCMB’nin Ekim toplantısında alacağı kararlarla ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Bulut’un açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Faiz indirimi pas geçilebilir”

Bulut yaptığı açıklamada; TCMB’nin çok uzun zamandır koridoru daralttığını belirterek, faiz indiriminin aralıksız şekilde gerçekleştiğini söyledi. TCMB Başkanının çok teknik hareketlerle piyasanın anlayacağı mesajlar verdiğini belirten Bulut, küresel ekonomik şartların gerekliliklerine göre TCMB’nin hamleler gerçekleştirdiğini dile getirdi. Bulut, TCMB’nin illa koridoru daraltmak gibi bir derdinin bulunmadığını ve faiz düşürecek şeklindeki spekülasyonların gerçek dışı olduğunu vurguladı. Açıklamalarının devamında ise Bulut, TCMB’nin faizi indireceğini yüksek sesle söyleyenlerin ve kur üzerinden spekülatif gelir elde etmek isteyenlerin balonunun ellerinde patlaması için bu yönde açıklama yapma gereği duyduğunu ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar