Yatırım yapmaya başla!

Bulgaristan’da 5 Milyon Vatandaşın Bilgilerini Ele Geçiren Hacker Yakalandı

Siber korsanların milyonlarca kişinin verilerini ele geçirdiğine sıkça tanık oluyoruz. Bu olaylardan sonuncusu Bulgaristan’da yaşandı. Milyonlarca kişinin verilerini hackleyen 20 yaşındaki genç polis baskını ile yakalandı.
Bulgaristan’da 5 Milyon Vatandaşın Bilgilerini Ele Geçiren Hacker Yakalandı

İnternet kullanımının yaygınlaşması ve dijital platformların hayatın her alanında kullanılır hale gelmesi, insanlar için avantajlı olmakla beraber büyük bir kolaylık haline geldi. Ancak bu durumun dezavantajlarına rastlamak mümkün. Dünyanın önde gelen sosyal medya uygulamaları olmak üzere internet ağına açık olan pek çok platformun siber saldırılar ile karşılaştığı görülüyor.

Şirketler kendi güvenliklerini sağlamak adına büyük yatırımlar yapıyor. Ancak hackerlar ise her geçen gün yeni yöntemler geliştirmeye devam ediyor. Öyle ki ülkelerin veri tabanları bile hacklenebiliyor ve milyonlarca vatandaşın kişisel verileri sızdırılabiliyor.

Bu olaylardan sonuncusu Bulgaristan’da yaşandı. 20 yaşında Wizard lakabı ile bilinen Kristian Boykov ülkedeki vatandaşların büyük bölümünün verilerini ele geçirdi. Ulusal Gelir Kurumu’na sızan genç hacker polis kıskacından kaçamadı.

Bulgaristan’da Ses Getiren Veri Skandalı

Bulgaristan’da Ses Getiren Veri Skandalı

Siber hack olaylarına her gün bir yenisinin eklendiğine tanık oluyoruz. Bu olaylardan sonuncusu ise komşu ülke Bulgaristan’da yaşandı. Ülkede sihirbaz lakabı ile tanınan Kristian Boykov adlı genç, Ulusal Gelir Kurumu’na sızmayı başardı. Vatandaşların büyük bölümünün verileri burada tutuluyor. 20 yaşındaki genç 2 yıl önce daha benzer bir konu ile gündeme gelmişti.

Boykov, Eğitim Bakanlığına düzenlemiş olduğu siber saldırı ile ülkede ses getirmişti. Siber korsan o dönem açıklamasında beyaz şapkalı bir hacker olduğunu ve devlet kurumlarındaki güvenlik açıklarını göstermek için böyle bir saldırı düzenlediğini söylemişti.

Bu sefer ülkedeki vatandaşların büyük bölümünün verilerini ele geçiren Boykov, polis tarafından düzenlenen baskın ile yakalandı. Boykov’un ele geçirdiği son verilerde vatandaşların sosyal güvenlik bilgileri, vergi bilgileri ve adresleri gibi büyük öneme sahip bilgiler bulunuyor.

5 Milyon Kişinin Verileri Sızdırıldı

5 Milyon Kişinin Verileri Sızdırıldı

Toplam nüfusu 7 milyon olan Bulgaristan’da Boykov’un ele geçirdiği verilerin 5 milyon kişiye ait olduğu belirtildi. Korsanın ele geçirdiği verileri ilgili forumlarda paylaşıma açtığı belirtiliyor.

Wizard lakaplı saldırganın çalıştığı siber güvenlik şirketi de konuyla ilgili bir açıklama yaptı. TAD Group adlı bir şirkette güvenlik uzmanı olarak çalışan Boykov’un, şirket politikalarına aykırı bir davranışta bulunmadığı ve sözleşmelere uygun hareket ettiği belirtildi.

Polis tarafından gözaltına alınan hacker için 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Devlet kurumlarına yapılan siber saldırı sonrası böylesine büyük bir veri skandalı, alınan güvenlik önlemlerinin sorgulamasını gerekli kılıyor. Aksi takdirde benzer durumların tekrar yaşanması yüksek ihtimal dahilinde.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum